Theresa May kimdir

Ad Soyad: Theresa May Doğum Tarihi: 01 Ekim 1956 Nereli: İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu: Terazi

Theresa May kimdir, Muhafazakâr Parti’nin modernleşmesi gerektiğini en erken savunan isimlerden biridir. İngiltere Başbakanlığına aday oldu. İngiltere’nin yeni Başbakanı 13 Temmuz 2016 tarihinde Theresa May oldu. 56. İngiltere Başbakanı.

Theresa May, 1 Ekim 1956 tarihinde İngiltere, Eastbourne’de Zaidee Brasier, Hubert Brasier çiftinin kızı olarak doğmuştur. Evlenmeden önceki tam adı Theresa Mary Brasier’dır. Bir papazın kızı olan Theresa May, St Hugh’s Collegeden mezun olduktan sonra 1977 yılında da Oxford Üniversitesi coğrafya bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra İngiltere Merkez Bankasında işe başladı. 1977 ve 1983 yılları arasında İngiltere Merkez Bankasında mali müşavir ve üst düzey danışman olarak görev yaptı.

Theresa May, 6 Eylül 1980 tarihinde bankacı Philip John ocuğu bulunmuyor.

Uzun yıllar her düzeyde siyasete yer alan Theresa May, 1986 – 1994 yıllarında Londra‘nın Merton ilçesinde Muhafazakar derneklerde aktif rol almıştır. 1994 yılında meclis üyesi olarak Londra‘ya gitti.

Theresa May, siyasete 1986’da Merton Belediyesinde, belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992’de yapılan genel seçim ile 1994’te yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997’deki genel seçimle Muhafazakar Parti’nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

1997 yılında Muhafazakâr Parti üyesi olarak Parlamentoya ilk kez girdi. 1999 yılında gölge kabineye eğitim bakanı olarak girmiş, 2002 yılında ise partinin ilk kadın başkanı olmuştu. 11 Mayıs 2010 tarihinde David Cameron‘ın başbakan olduğu kabinede Birleşik Krallık içişleri bakanı olarak görev aldı.

1999’da ana muhalefette bulunan Muhafazakar Parti’nin gölge kabinesinde Eğitim Bakanlığı yapan May, 2002’de ise Muhafazakar Parti’nin ilk kadın başkanı seçildi. Son 6 yıldır yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevi süresince, özellikle göç konusuyla ilgili katı kararlar alan May, hükümetin yıllık göçün 100 binin altına indirilmesi hedefine ulaşamamakla da eleştirilmişti.

Siyasi profili, önceki içişleri bakanlarının başaramadığını başarıp radikal İslamcı din adamı Abu Qatada 2013 yılında sınır dışı etmesiyle yükselmişti.

23 Haziran 2016 tarihinde AB referandumunu birlikten çıkma yanlılarının kazanmasından sonra Başbakan David Cameron‘ın istifa kararı alması ile Başbakan David Cameron‘ın yerine aday oldu. Theresa May, Muhafazakar Parti üyeleri tarafından seçilirse; 1979-1990 yıllarında başbakanlık yapmış olan Margaret Thatcher‘dan sonra ikinci kadın başbakan olacak.

İngiltere’de Muhafazakar Parti lideri ve yeni başbakan seçimi yarışına devam eden iki isimden birisi olan Enerji Bakanı Andrea Leadsom, rakibi Theresa May‘in anne olmamasına vurgu yapıp büyük tepki çektikten sonra yarıştan çekilme kararı aldı.

David Cameron, 13 Temmuz 2016 tarihinde istifasını İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth‘e sunarak, görevinden ayrıldı. Ardından aynı gün İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Theresa May, Kraliçe’nin huzuruna çıkarak görevi devraldı. Böylece İngiltere’nin yeni Başbakanı resmen Theresa May oldu.

İlgili Makaleler

Theresa May hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu