Aytekin Kotil kimdir

Ad Soyad: Aytekin Kotil Doğum Tarihi: 21 Şubat 1934 Nereli: Rize Meslekler: Ölüm Tarihi: 09 Ağustos 1992

Aytekin Kotil kimdir, 14 Aralık 1977 – 12 Eylül 1980 tarihleri arasında İstanbul 23.Belediye Başkanı olarak görev yapmıştır.

Aytekin Kotil, 21 Şubat 1934 tarihinde Gündoğdu, Rize‘de doğmuştur. Annesi Nuriye Kotil’dir. Aytekin Kotil’in babası Yusuf Ziya Kotil Rize’de çay tarımına ilk geçenlerdendir. Ailenin meyve bahçeleri de vardı. Ticaretle de uğraşıyorlardı. Necdet, Günay ve Atilla Kotil adlarında kardeşleri vardır. Aytekin Kotil, ilkokul ve ortaokulu Rize’de bitirdi. 1950’li yılların başına kadar Rize’de lise olmadığı için Kotil ailesinin çocukları, liseyi İstanbul’da okudu. Aytekin Kotil liseye İstanbul Vefa Lisesi’nde başladı. Ancak, sağlık durumunun bozulması nedeniyle Rize’ye dönmek ve öğrenimini Rize Lisesi’nde tamamlamak zorunda kaldı. Aytekin Kotil, bu yıllarda tifoya yakalandı ve bir müddet sanatoryumda yatmak zorunda kaldı. 1956 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1960 yılında mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden avukat olarak mezun olduktan sonra İstanbul baro avukatlık yapmaya başladı.

1973 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl başkanlığına seçildi. 1977 yılındaki yerel seçimlerde tekrar aday gösterilmeyen CHP’nin İstanbul belediye başkanı Ahmet İsvan‘ın yerine seçilerek 14 Aralık 1977 tarihinde İstanbul belediye başkanı olarak görev yapmaya başladı. 12 Eylül 1980 günü askeri darbe olduktan sonra görevinden alındı. Kotil’den sonra bu göreve orgeneral İsmail Hakkı Akansel geldi.

1987 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti‘den (SHP) istanbul milletvekili olarak seçimlere katıldı.

Aytekin Kotil, 14 Aralık 1987 arasında 18. Dönem İstanbul Sosyal Demokrat Halkçı Parti milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunmuştur. Bu dönemde TBMM Başkan Vekilliği görevinde de bulunmuştur.

1991 yılındaki erken seçimlerde önseçim sonucu 5. sırada yer almış ve milletvekili seçilememiştir.

Aytekin Kotil, 1961 yılında Nazik Görsev Kotil ile evlendi. Vehbi Serhan Kotil, Gökhan Kotil, Dilek Kotil adlarında çocukları vardır.

Mustafa Sarıgül‘ün eski eşi Aylin Kotil; kardeşi Necdet Kotil’in kızıdır.

Aytekin Kotil, 9 Ağustos 1992 tarihinde İstanbul’da 58 yaşında karaciğer rahatsızlığından ölmüştür.

Aytekin Kotil ismi Şişli‘deki 19 Mayıs Mahallesi’nde bir caddeye verilmiştir. 1993 yılında Bakırköy’de 96.958 m2 alana sahip Aytekin Kotil Parkı açıldı.

İlgili Makaleler

Aytekin Kotil hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu