Tarkan Gözübüyük kimdir

Ad Soyad: Tarkan Gözübüyük Doğum Tarihi: 15 Temmuz 1970 Nereli: Erzurum Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tarkan Gözübüyük kimdir, Türkiye’nin en büyük metal gruplarından birisi olan Pentagram’ın bas gitaristi olan Türk müzisyen, aranjör ve prodüktör.

Tarkan Gözübüyük, 15 Temmuz 1970 tarihinde, Erzurum’da dünyaya geldi. Müzikle tanışması, henüz 14 yaşındayken, bas gitarla olan Gözübüyük, lise yılları boyunca pek çok farklı yerel rock grubu ile beraber sahne aldı ve de eğitim gördüğü Bursa Anadolu Lisesi’nin okul orkestrasıyla beraber festival ve konser etkinliklerinde yer aldı.

Üç yıl boyunca Turizm ve Otelcilik eğitimi almasına rağmen, müziğe olan aşkı baskın çıkan Gözübüyük, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne geçerek dört yıl boyunca caz eğitimi aldı.

Gözübüyük, Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü tarafından 1984 yılında, Bursa’da kurulan ve 1986 yılında adını Pentagram olarak değiştiren Thunders’ adlı metal müzik grubuna, 1987 yılında bas gitarist olarak katıldı. Türkiye’deki ilk metal gruplarından birisi olan Pentagram, İstanbul’da bulunan bir düğün salonunda verdiği ilk konserle Türkiye’de verilmiş olan ilk Speed Metal konserini gerçekleştirmiş oldu.

Pentagram, bir dizi başarılı konserin ve de 10 ay süren bir kayıt döneminin ardından, 1990 yılında, NEPA Müzik etikeli ile ilk albümü olan Pentagram’ı piyasaya sürdü. Bütün sözlerin İngilizce olduğu bu albüm, kısa sürede 30.000’in üzerinde satış yaparak büyük bir başarıya ulaştı.

Pentagram’ın ikinci stüdyo albümü Trial Blazer 1992 yılında, üçüncü albümü olan Anatolia ise 1997 yılında piyasaya çıktı. Tarkan Gözübüyük’ün back vokal ve bas gitarda yer aldığı albüm, ünlü müzik firması Century Media Records etiketi ile yayınlandı. Anatolia, grubun içerisinde Türkçe şarkı bulunduran ilk albümü oldu.

Pentagram grubunun kadrosu yıllar içinde pek çok büyük değişikliğe uğramış olsa da, Tarkan Gözübüyük yirmi yıldan uzun süre grubun değişmez ismi oldu. Pentagram dışında pek çok müzisyenle beraber çalışan Gözübüyük, Turgut Berkes, Teoman, Şebnem Ferah gibi pek çok ismin albümlerinde prodüktör ve bas gitarist olarak yer aldı. Power metalin klasik yapısı ile Türk müziğinin ezgilerini birleştiren müzikal bakış açısı sayesinde sadecaşarı kazanan Gözübüyük, yurt dışında sahne aldığı festival ve konserlerde ülkemizi başarıyla temsil etti.

Diskografisi

Pentagram (1990)

Live At The Trail (1991) (Konser)

Trail Blazer (1992)

Anatolia (1997)

Popçular Dışarı (1998) (Konser)

Unspoken (2001)

Bir (2002)

1987 (2008) (Konser)

İlgili Makaleler

Tarkan Gözübüyük hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu