Süreyya Serdengeçti kimdir

Ad Soyad: Süreyya Serdengeçti Doğum Tarihi: ?? ?? 1952 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Süreyya Serdengeçti kimdir, Ekonomist, Merkez Bankası eski başkanı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda her kademede görev yapmış ve son olarak yürüttüğü başkanlık görevi sırasında ekonomik programın sağlıklı biçimde uygulanmasında ve enflasyonun düşürülmesinde büyük başarı sağlamıştır.

1952 yılında İstanbul‘da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümüne devam etti. 1979‘daki mezuniyetinin ardından 1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dış Borç Erteleme Bölümünde çalışmaya başladı. Serdengeçti, 19841986 yılları arasında Amerika‘nın Tennessee eyaletinde bulunan Vanderbilt Üniversitesi Ekonomi bölümünde yüksek lisans yaptı.

Türkiye‘ye döndükten sonra Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin yönetiminde çalışan Serdengeçti, 1990 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü, 1992‘de Açık Piyasa İşlemleri Müdürlüğü ve 1994 yılında Genel Sekreter Yardımcısı olarak, Genel Sekreter. Yine 1994‘te Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığına atanan Serdengeçti, Ödemeler Dengesi ile Uluslararası Kuruluşlar alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi.

Mayıs 1996 tarihinde Piyasalar Genel Müdürü olarak göreve başlayan Serdengeçti’nin sorumluluk alanları, uluslararası rezerv yönetimi, döviz kuru ve müdahaleleri, bankalararası para piyasası, açık piyasa işlemleri ve hazine ihaleleriydi.

Ocak 1998’den itibaren Piyasalar Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra, Krediler, Bilgi İşlem ve İstatistik Genel Müdürlüklerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Serdengeçti, Mart 2001 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Merkez Bankası’na 21 yıl hizmet verdikten sonra başkanlık görevine getirilen Serdengeçti, bütün Türkiye’yi ekonomide günlük kur veya borsa hareketlerinden uzun vadeli hedeflere bakmaya yöneltti ve Merkez Bankası’nın özerkleşmesinde büyük rolü oldu.

Görev süresi 13 Mart 2006‘da sona eren Serdengeçti, halen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile çalışan İstikrar Enstitüsü’nün direktörlüğünü yürütmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan Serdengeçti, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Süreyya Serdengeçti hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu