Ernesto Zedillo kimdir

Ad Soyad: Ernesto Zedillo Doğum Tarihi: 27 Aralık 1951 Nereli: Meksika Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Ernesto Zedillo kimdir, 1994-2000 yılları arasında Meksika Devlet Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ernesto Zedillo, 27 Aralık 1951 tarihinde Meksiko, Meksika‘da doğmuştur. Tam adı Ernesto Zedillo Ponce de León’dır. Babası Rodolfo Zedillo Castillo, annesi Martha Alicia Ponce de León’dur. Taşındıkları Mexicali şehrinde 14 yaşına kadar kaldıktan sonra yine Mexico City şehrine taşındılar. 1969 yılında girdiği Meksika’da Ulusal Politeknik Enstitüsünden 1972 yılında ekonomist olarak mezun olduktan sonra 1974 yılında ABD’de Yale Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Meksika’ya döndükten sonra Merkez Bankasında çalışmaya başve Planlama Sekreterliği Plan ve Bütçe Kontrol yardımcısı sekreteri seçildi. 1988 yılında görev yaptığı dönemde Bilim ve Teknoloji reformu başlattı.

23 Mart 1994 tarihinde Meksika Kurumsal Devrimci Parti lideri Luis Donaldo Colosio bir suikast neticesinde öldürülünce Kurumsal Devrimci Parti lideri oldu.

1 Aralık 1994 – 30 Kasım 2000 tarihleri arasında Meksika’nın 54. Devlet Başkanı olarak görev yaptı. 70 yıllık kesintisiz Kurumsal Devrimci Parti kökenli son devlet başkanıdır.

Ernesto Zedillo, 1974 tarihinde Nilda Patricia Velasco ile evlendi. Ernesto Zedillo Jr., Emiliano Zedillo, Carlos Zedillo, Rodrigo Zedillo, Patricia Zedillo adlarında 5 çocuğu vardır.

Meksika’nın eski Devlet Başkanı Ernesto Zedillo hakkında insanlığa karşı suç işlemekten ABD‘de dava açıldı. ABD’deki Yale Üniversitesi’nde profesör olan Zedillo, 1997 yılında Meksika’nın Chiapas eyaletinin Acteal köyünde 45 kişinin mildürüldüğü olayın sorumlusu olmak ve olayı kapatmaya çalışmakla suçlanıyor. Kurbanların yakınlarının avukatları, davanın Connecticut eyaletinin Hartford kentindeki bölge mahkemesinde açıldığını belirtti. Kurban yakınlarının Zedillo’dan tazminat talebinde bulunduğu kaydedildi. 2014 yılında ABD Anayasa Mahkemesi davayı reddetti.

Ernesto Zedillo, Devlet Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra birçok uluslararası şirket ve kuruluşlarda ekonomik danışman olarak iş yaptı.

Ernesto Zedillo, ABD’de Yale Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Ernesto Zedillo hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu