Steven Sasson kimdir

Ad Soyad: Steven Sasson Doğum Tarihi: 04 Temmuz 1950 Nereli: ABD Meslekler: , Burcu:

Steven Sasson kimdir, İlk bağımsız dijital fotoğraf makinesinin mucididir.

Steven Sasson, 4 Temmuz 1950 tarihinde Brooklyn, New York, ABD‘de Ragnhild Tomine (Endresen) ve John Vincent Sasson’un oğlu olarak doğmuştur. Brooklyn Teknik Lisesinden mezun olduktan sonra 1973 yılında New York’da Rensselaer Polytechnic Institute elektrik mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Steven Sasson, 1973 yılında Eastman Kodak firmasında çalışmaya başladı. İki yıl sonra ise dijital fotoğrafçılığı icat etti, ve ilk dijital kamerayı yaptı.

Steven Sasson, 1975 yılında Eastman Kodak’ta ilk bağımsız dijital fotoğraf makinesini icat etti. 23 saniyede sadece tek kare çekebilen yaptığı makine bir tost makinası büyüklüğünde, 8 pound (3.6 kg) ağırlığında, sadece 100 × 100 çözünürlükte (0.01 megapiksel ) gücünde ve siyah-beyaz kayıt yapıyordu.

Steven Sasson’un buluşunu kabullendirmesi pek de kolay olmadı. Günümüze gelindiğinde ise Sasson’un buluşu bilimsel bir deney olmaktan çıkıp dünyada en çok satılan elekronik cihazlar arasında yerini aldı.

Bugün, Steven Sasson’un 1975’de yaptığı ilk dijital kamera Smithsonian Ulusal Amerikan Tarihi müzesinde sergileniyor.

17 Kasım 2009 tarihinde, ABD Başkanı Barack Obama, Sasson’a icadından dolayı Beyaz Saray’da Teknoloji ve Yenilik Ulusal Madalyası’nı taktim etti. Steven Sasson, 2011 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne alındı.

Steven Sasson, Eastman Kodak Şirketi için çalışmaya devam ediyor.

Steven Sasson hakkında yapılan aramalar

Steven Sasson, Steven Sasson biyografi, Steven Sasson hayatı, Steven Sasson nereli, Steven Sasson kimdir, Steven Sasson eşi, Steven Sasson kaç yaşında, Steven Sasson fotoğrafları

İlgili Makaleler

Steven Sasson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu