Dennis Gabor kimdir

Ad Soyad: Dennis Gabor Doğum Tarihi: 05 Haziran 1900 Nereli: Budapeşte , Macaristan Meslekler: , Ölüm Tarihi: 09 Şubat 1979

Dennis Gabor kimdir, Macar asıllı İngiliz fizikçidir, Hologram’ın mucididir.

Dennis Gabor, 1900 yılında Macaristan‘ın Budapeşte şehrinde doğmuştur. Budapeşte ve Berlin Politeknik okullarında Elektrik mühendisliği branşında yüksek öğrenimini tamamladı. Sonra Alman teknik araştırma laboratuarında özellikle Berlin Siemens ve Halske firmalarında çalıştı.

1933 yılında İngiltere’ye gitmiş, birçok firmada araştırmacı olarak çalışmıştır. 1949’da Londra’da ki “İmperial College of Science adn Technology‘de” uygulamalı elektronik fizik profesörü oldu. Ayrıca Stamford’da ki araştırma laboratuarlarında çalıştı. 1948’de bulduğu ve daha sonra geliştirdiği holografi yöntemiyle 1971 Nobel fizik ödülünü elde etti.

Hologram İlkesi: 1947 yılında Dennis Gabor tarafından ortaya atıldı. Uygulamaya geçişi ancak 1963 yılında başlayabildi. Hologram bir cisim tarafından yayılan veya dağıtılan bir dalganın, bu cisimle ilgisi olmayan ve karşılaştırma dalgası denilen bir dalga ile üst üste gelmesinden doğan girişimleri kaydeden birna gelir. Hologramın sayısız uygulamaları arasında en önemlileri, bir yandan hologramların üst üste konulmasıyla hareket halindeki cisimlerin veya bazı cisimlerin küçük şekil değiştirmelerinin meydana çıkarılması, öte yandan hesap makineleri ile harflerin yeniden tanınmasıdır.

Holografi üç boyutlu lazer fotografıdır. Hologram orjinal objenin üç boyutlu gerçek kaydıdır. Derinlik ve paralaks içerdiğinden, objenin çevresini ve arkasındaki objelerin dahada derinlik içinde görülmesini sağlar.

Hologram kelimesi Yunanca sözcüklerin bileşiminden oluşur. “Holos” “Tam görüntü” ve “Gram” “Yazılı” anlamındadır. Hologram lazer ışın dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan iç boyutlu kayıttır. Holografinin teknik terimi “Dalga sınırının yeniden yapılanması”dır.
Holografide uyumlu lazer ışınının pozitif teması ile dalga sınırlarını eşleştirerek kayıt yaparız. Bu üç boyutlu kayıt kırılmış bir şablon şeklinde oluşur; bir dizi çok ince çizgi veya tek merkezli daireler halindedir. Bu kırılma, ışığı bükerek lazer ışığının orjinal kaydın dalga sınırına geri gönderir. Objenin üç boyutlu görüntüsü -hologram-ışık olarak yapılanır.

Dennis Gabor‘un katot osilografisi, manyetik mercekler, gazlarda boşalma ve bilgi kuramı ile ilgili çalışmaları da vardır.

Ayrıca 1963 yılında “Geleceği Yaratalım ” adında bir kitap yazmıştır.

Dennis Gabor 9 Şubat 1979 da traji komik bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir. Su sandığı bir bardak tineri içen Gabor bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Dennis Gabor hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu