Şivan Perwer kimdir

Ad Soyad: Şivan Perwer Doğum Tarihi: 23 Aralık 1955 Nereli: Siverek, Şanlıurfa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Şivan Perwer kimdir, Şivan Perwer, Doğum adı İsmail Aygün‘dür. 23 Aralık 1955 tarihinde Şanlıurfa, Siverek, Sarıdam köyünde ailesinin ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Aslen Mardin‘in Midyat ilçesine bağlı Keferze köyündendir. Ailesi bazı sorunlar nedeniyle Siverek’e göç etmiştir. Anne Hatice Akgündür ve babası Yunus Aygün hala Viranşehir‘e bağlı Kayalık köyünde yaşamaktadır.

Çocukluğunda da mahallesinde şarkılar söylermiş. Daha lise çağlarındayken bile kaset ve plak teklifleri almaya başladı. Hiçbir müzik okuluna gitmedi, müzik eğitimi almadı.

Ankara‘da Gazi Üniversitesi matematik ve bölümünde okudu, bu esnada öteki müzisyenlerin eserlerini dinleyerek ve çalışarak adım adım, sabırla, kendi kendine müziği öğrendi. Şivan Perwer, 1975 yılından başlayarak protest bir şarkıcı oldu. Geleneksel kalıpları kırarak kendi tarzını ve sanatını geliştirdi. Tamburasını elinden bırakmaksızın bütün dünyada en çok tanınan Kürt sanatçısı haline geldi. Bu dönemde ilk konserlerini vermeye başladı. Şarkılarını Kürtçe söylüyordu.

Şal u Şapık” denilen Peşmerge elbiseleri, tamburası ve isyancı bir dervişi andıran haykırışıyla bütün dünyada Kürt müziğinin ikonu oldu.

1976 yılında, hakkında yürütülen soruşturma sebebiyle Türkiye’den ayrılıp İsveç‘e sığınma girişiminde bulundu. Bu girişim, sonuç vermedi. 1976 yılında Almanya‘ya geldi. Köln‘e yerleşti ve 1979 yılında Türkiye’den gelen nişanlısı Gülistan ile evlendi. Bu arada almanca öğrenir. Ardından müzik okuluna kaydını yaptırır ve batı müziği kültürünü de edinmeye çalışır. Oğlu Serxwebun, burada doğdu ama eşi Gülistan’a oturma izni vermediler. 1983 yılında tekrar İsveç’ten sığınma talebinde bulundu. Almanya vatandaşlığına geçti. 2009 yılı itibariyle Frankfurt‘ta yaşıyor.

Şiwan’ın ismi sadece Avrupa’da ve Türkiye’de yasayan Kürtler tarafından değil; Irak, Suriye ve İran‘da yasayan Kürtler tarafından da duyulmuş ve kabul görmeye başlamıştır. Özellikle, Peşmerge ile ilgili yaptığı besteler, birer marş olarak, dilden dile dolaşmıştır.

Sadece usta bir şarkıcı ve bağlama virtüözü olarak değil, Kürt müziğine ve düe üstün nitelikli bir besteci olarak da kabul edilmektedir. Otuzu aşkın kaset kaydı, çok sayıda CD çalışması vardır. Aynı zamanda pek çok sinema filmi ve videonun da müziklerini yapmıştır.

Şivan Perwer, 2004 yılında Almanya’nın Frankfurt kentinde “Şivan Perwer Uluslararası Kültür Vakfı”nı Kurmuştur. Vakıf, 2007 yılından itibaren Almanya’nın bonn kentine taşınmış sanat, kültür ve eğitim faaliyetlerini kendine ait genişçe bir binada icra etmektedir.

1976 yılından beri ülkesinden uzakta sürgünde yaşayan Şivan Perwer, zamanının çoğunluğunu dünyanın dört bir yanında sahne almak üzere gittiği yolculuklarda geçirmekte, Kürt müziğinin sesi ve özgürlük çığlığını dört bir diyara taşımaktadır. 1991 yılında “ Simple Truth” canlı yayın konserinde Peter Gabriel, Sting, Paul Simon, Tom Jones, Gipsy Kings gibi dünyaca ünlü seslerle beraber sahne aldı.

Şivan Perwer, Kürtler ve Kürdistan’ın sosyo politik gerçeklerini, ekonomik zorluklarını dile getirdiğinden yıllar yılı bütün şarkıları, hatta sadece aşktan söz eden şarkıları bile, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de yasaklanmıştır. Ancak tüm yasaklara, yıllarca hapis yatma ve öldürülme riskine rağmen kasetleri elden ele dolaşmaya devam etmiştir.

Şivan Perwer, 1979 yılında amcasının kızı Gülistan Perwer ile evlendi. Kendisi gibi müziği seçen “Serxwebun” adında oğlu vardır. 2000 yılında boşandı.

Şivan Perwer’in hayatı Yazar Abdullah İncekan tarafından “Şivan Perwer – Efsaneya Zindi/Yaşayan Efsane” adlı kitapta anlatıldı.

21 Mart 2009 tarihinde, Almanya’nın Hannover kentinde PKK tarafından organize edilen Nevruz etkinliğine katılan Şivan Perver, kendisini ısrarla Türkiye’ye Nevruz kutlamalarına davet eden Kültür Bakanı Ertuğrul Günay‘a da cevap niteliğinde olmak üzere, burada şunları söyledi:

“”

Konuşması sık sık ‘Biji serok Apo’ sloganlarıyla biten Şivan Perver bunun üzerine Kürtçe ‘Vin çaven minin’ diye karşılık vererek, ‘İmralı’daki Kahramanı selamlıyorum’ dedi. Sanatçının bu sözü üzerine on binlerce PKK’lı tek ses olarak Öcalan lehine sloganlar atmıştır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın hafta sonu 16 Kasım 2013 tarihinde ziyaret edeceği Diyarbakır programında sanatçı Şivan Perver’in İbrahim Tatlıses ile düet yapacağını açıkladı.

Albümleri :
1975 – Govenda Azadîxwazan
1976 – Hevalê Bar Giranim
1977 – Herne Pêş
1978 – Ey Ferat
1979 – Kîne Em
1980 – Hay Dil
1981 – Gele Min Rabe
1982 – Agiri
1983 – Bilbilo / Ferzê
1985 – Dotmam
1986 – Lê Dîlberê
1988 – Helebçe
1991 – Xewna Min / Dr.Qasimlo
1992 – Zembîlfiros
1995 – Ya Star
1996 – Nazê
1999 – Hêviya Te
2000 – Roj û Heyv
2001 – Sarê
2002 – Helbestên bijartî yên 1 /Kirîvê
2003 – Helbestên bijartî yên 2/Klasîk
2004 – Helbestên Bijarti yên 3
2004 – Min bêriya te kiriye
2005 – Diwana Şivan Perwer
2011 – Destana Rojava
2013 – Şivanname/Gazınd

İlgili Makaleler

Şivan Perwer hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu