Alanis Morissette kimdir

Ad Soyad: Alanis Morissette Doğum Tarihi: 01 Haziran 1974 Nereli: Ottawa, Ontario, Kanada Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Alanis Morissette kimdir, Kanadalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve sinema oyuncusu. Ülkesinin en başarılı isimlerinden biri olmuş ve albümleri tüm dünyada 40 milyondan fazla satış başarısı gerçekleştirmiştir. Dünyada albümü en çok satmış kadın sanatçıdır. Yazdığı şarkı sözleriyle müzik dünyasının filozoflarından biri olarak görülen sanatçı, toplumsal konulardaki duyarlı duruşuyla dikkat çekmiştir. Sayısız enstrüman çalan, konserlerindeki başarılı performanslarıyla göz dolduran Morissette’nin diskografisi, “You Oughta Know”, “Ironic”, “Thank You” ve “Uninvited” gibi sayısız hit şarkıyla doludur.

1 Haziran 1974’te Kanada’da dünyaya geldi. Piyano dersleriyle müziğe başlayan şarkıcının ekranlarda göründüğü ilk deneyimi, çocukluk yıllarında, Nickelodeon‘un “You Can’t Do That On Television” isimli programında oldu. Morissette, showdan kazandığı parayla, 10 yaşında, Kanada’da büyük ilgi gören “Fade Stay With Me ve Find The Right Man şarkılarından oluşan ilk single’ını kaydetti.

1991’te ise ilk albümü “Alanis”i çıkardı. Kanada’da büyük ilgi gören albüm, sanatçıya bir de ödül kazandırdı. Ancak albümün başarısı Kanada dışına çıkmayınca, Alanis bu kez yeni albümü “Now Is The Time” için kolları sıvadı. 1992’de çıkarttığı bu albümden de beklediği sonucu alamadığı için, Los Angeles’a taşındı. Madonna’nın da albümlerini hazırlamış ünlü prodüktör Glen Ballard’la tanışması, Alanis Morissette için dönüm noktası oldu. 1994’te tanışan ikili, Alanis’in yeni albümü Jagged Little Pill’i 1995 yılında çıkardılar.

Jagged Little Pill, müzik sektöründe bomba etkisi yarattı. Daha önce pop tarzında çıkardığı albümlerden oldukça farklıydı. Sert, protest ve keskin bir stili vardı ve rock soundlarındaydı. Albüm tüm dünyada 33 milyondan fazla satarak inanılmaz bir başarı elde etti ve en çok satan çıkış albümü oldu. Bu başarı Alanis’in 3 dalda aldığı, Amerika’nın en prestijli müzik ödülü Grammy’i kazanmasıyla katlandı.

Yeni dünya, şarkılarında kendisini ifade etmeyi seven, yaşadıklarını anlatan ve şarkı sözleriyle düşündürtmeyi seven bu öfkeli kıza kollarını açmıştı artık. Öfkeliydi çünkü albümden çıkardığı ilk 45’lik “You Oughta Know”, onu aldatan eski erkek arkadaşına yazılmıştı ve sözleri oldukça keskin ifadelerle doluydu. Jagged Little Pill albümünde yer alan “Hand In My Pocket”, “You Learn”,” Ironic”, “Head Over Feet” ve “Forgiven”, 1995 yılında, radyoların playlistlerinde en çok çalınan diğer şarkılar oldu.

Albüm satışlarının ulaştığı nokta, onu tüm zamanların en çok satış yapmış kadın vokali yapsa da, Alanis, medyanın ilgisinden çabuk sıkıldı. Bu sebeple Hindistan’a gitti ve orda bulunduğu süre içinde ruhunu dinlendirdiğini söyleyerek, yeni albümü “Supposed Former Infatuation Junkie” için enerji topladı. 1998’de yayınladığı yeni albümün başarısı ilki kadar görkemli olmasa da, sanatçı City Of Angels filminin soundtrack albümünde de kullanılmış olan Uninvited isimli çalışmasıyla Grammyödülü aldı. Hindistan’a olan sevgisini yansıttığı Thank You ise, Alanis’in en çok sevilen 45’liklerinden biri oldu. Albümü için dünya turuna çıkan Alanis’in konser verdiği ülkelerden biri de Türkiye oldu. Sanatçı 22 Temmuz 2000 yılında Türk hayranlarıyla Park Orman’da buluştu.

1999’da Alanis Unplugged albümünü kaydettikten sonra, Dogma filmi için aldığı teklifi değerlendirdi ve filmde Tanrı rolünde oynadı. Bu film için “Stil” isminde bir şarkı da yazan şarkıcı, aynı zamanda HBO’nun popüler dizisi “Sex And The City”nin bir bölümünde oynadı ve Carrie karakterini canlandıran Sarah Jessica Parker’la senaryo gereği öpüşmesi, oldukça konuşuldu.

Alanis Unplugged”’i 2002’de kaydettiği Under Rug Swept albümü takip etti. Bu albümüyle en iyi prodüktör dalında Juno ödülü alan sanatçı için albümden çıkan ilk hit Hands Clean bile beklediği sonucu veı. Konser performanslarından oluşan Feast On Scraps DVD’si, onun daha önceki albümlerinde yer almayan, “Purgatorying” şarkısını da içeriyordu.

Alanis Morissette’ın, Kanadalı aktör Ryan Reynolds’la tanışması yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Zira Morrisette Reynolds’la evlendi ve 2004 yılında çıkardığı So-Called Chaos albümünü ünlü aktöre adadı. So-Called Chaos, diğer albümlerinden stil ve müzikal yapı olarak büyük farklar gösteriyordu. Daha olgun ve sakin bir ruh halinin yansımalarının görüldüğü albüm, tipik Alanis çizgisine göre oldukça yumuşak bulundu.

2005 senesinde Narnia Günlükleri filmine yaptığı “Wunderkind” şarkısıyla Altın Küre‘ye aday olan sanatçı Jagged Little Pill ‘in 10. yılı anısına akustik versiyonunu çıkardı.2005’in sonlarına doğru “The Collection” adlı “Best of” albümünü çıkardı ve ünlü Seal şarkısı “Crazy“ye yaptığı cover büyük ilgi gördü.

Bir dönem, “Vajina Monologları” isimli tiyatro oyununda da rol alan sanatçı, popüler dizi Nip Tuck’ın 3 bölümünde oynamıştır.

2008 yılında 7. stüdyo albümü Flavors of Entanglement‘ı çıkartan sanatçı, 2008 sonunda Not as We adlı single çalışmasını piyasaya sürmüş, en son 2009 yılında Weeds adlı T.V. dizisinde Dr. Audra Kitson karakterini canlandırmıştır.

İlgili Makaleler

Alanis Morissette hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu