Sinan Aygün kimdir

Ad Soyad: Sinan Aygün Doğum Tarihi: ?? ?? 1959 Nereli: Gümüşhane, Kelkit Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Sinan Aygün kimdir, Sinan Aygün, 1959 doğumlu iş adamı. 1998’de Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı seçilen Aygün, 3 dönemdir bu görevini sürdürmeye devam etmektedir.

Sinan Aydın Aygün, 1959’da Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından Ankara Gazi Üniversitesi’ne giren Aygün, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

İş hayatına atılan ve inşaat sektöründe faliyet göstermeye başlayan Aygün, mütahitliğe başladı. Bunun yanında inşaat malzemeleri satışı da yapan Aygün, Fuat Ünal’ın ardından 1998 yılında Ankara Ticaret Odası Başkanı seçildi. Aygün, 2002’de yapılan seçimlerin ardından bu görevine devam etti.

2002 yılında, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ü, tutarlı politikası, ülkenin ulusal kaynakları ve güçlerinden yana koyduğu tavır, tek başına muhalefeti, tek başına gündem belirlemesi ve başkanı olduğu ATO’yu Türkiye’nin en güçlü sivil rmesindeki başarısından dolayı “Yılın Adamı” seçti.

Sinan Aygün 2006’da gerçekleştirilen yönetim kurulu başkanlığı seçiminde, 161 geçerli oyun tamamını alarak 4 yıllık bir süre için daha ATO Başkanı seçildi. Aygün, göreve geldiği 3. dönemde de listesini değiştirmedi. 82 yıllık oda tarihinde 3 seçimdir tek aday olarak yönetimi sürdürdüğünü belirten ve seçimlere siyasetin katılmadığını da ifade eden Aygün, yeniden seçilmesinin ardından şunları söyledi:

Aygün ayrıca ATO oda meclisi ve meslek komiteleri seçiminde 20 bine yakın oy kullanıldığını, geçen döneme göre oy kullanım oranının yüzde 400 artış gösterdiğini ve meclisin yüzde 45‘inin yenilendiğini de sözlerine ekledi.

İstihdam sorununun acilen masaya yatırılması gerektiğini düşünen Aygün, Türkiye’nin pek çok sorununun temelinde işsizliğin yattığı görüşünde. Aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 9 il yoğun göç baskısı altında ve göç, gecekondulaşma, altyapı sorunları, trafik ve sosyal sorunları d yaratılamadığı gibi, işsizler ordusuna her yıl yenilerinin eklendiğini vurgulayan Aygün’e göre:

Sinan Aygün, 1 Temmuz 2008‘de sabah saatlerinde evine gelen polis memurları tarafından, evinde yapılan aramanın ardından polis nezaretinde oda binasına getirildi. Ato binasındaki makamında yapılan 3 saatlik aramanın sonrasında, Ankara emniyetine götürülerek, kamuoyunu son derece meşgul eden Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, özel kaleme ait 4 bilgisayar, 5 klasör özel iş ajandası ve bir kaç tane ajandaya el Konuldu. Aygün’ün oda binasına giriş ve çıkışı çevrede toplanan kalabalığın ve oda çalışanlarının alkışları eşliğinde oldu. Aramalar sürerken bazı çalışanlar, ellerindeki Türk bayrakları ile bina bahçesinde bekledi.

Sinan Aygün evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Sinan Aygün hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu