Sibel Tüzün kimdir

Ad Soyad: Sibel Tüzün Doğum Tarihi: 29 Eylül 1971 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Sibel Tüzün kimdir, Türk şarkıcı, besteci ve söz yazarı.

1971 yılında İstanbul’ da doğan Sibel Tüzün, 1978 yılında TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosu’nda ilk müzik eğitimine başladı. Orta okul yıllarında yine radyonun Gençlik Korosu’nda çok sesli müziğe ilk adımı atarak Gökçen Koray, Cenan Akın,Yücel Elmas, Hikmet Şimşek gibi değerli öğretmenler ve koro şefleriyle çalıştı.

Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde okuduğu yıllarda pop ve rock müzikle ilgilendi ve 1986 da Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması’nndırdı. Aynı yarışmada besteci aranjör Melih Kibar ile tanışarak reklam filmleri seslendirmeye başladı. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Erol Evgin gibi birçok sanatçıya albümlerinde ve sahne çalışmalarında eşlik etti.

1988 yılında İ.Ü. Devlet Konservatuarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümüne birincilikle alınan Sibel, klasik müzikte öğrenciliği, jazz ve pop müzikte de yorumculuğu sürdürdü. 1991 yılında profesyonel müzik yaşamına adım attı. TRT Altın Anten, Kuşadası Altın Güvercin ve Eurovision Şarkı yarışmalarına katılarak ödüller aldı.

1992′ de RAKS Müzik Yapım’ la anlaşma imzalayarak, ilk albümü AH BİZ KIZLAR’ ı seslendirdi. Gerek albümde çalışan Şehrazat, İskender Paydaş, Ümit Kuzer, Ozan-Kenan Doğulu gibi isimlerin eserleri, gerekse Sibel’ in yorumculuk yeteneği ve sahne performansı, albümün kısa sürede geniş kitleler tarafından sevilmesini sağladı. Pop müzikte ve klip sektörleri yeni gelişmeye başladığı halde albüm üç hit parça çıkardı: Beni Bağlamaz, Ah Biz Kızlar ve Şamata. Bu başarıyla Sibel yaklaşık iki yıl süreyle yurt içi ve yurt dışında pek çok konserler verdi.

1994 yılında Londra’ da Robert Bricknell ile bir süre şan derslerine devam etti. Ardından Türkiye’ ye dönüp RAKS Müzikle ikinci albüm çalışmalarına başladı. NEFES KESER AŞKLAR isimli albüm ve Sibel yine hak edilen başarıyı yakaladılar. Kısa sürede yakalanan satış grafiğiyle beraber yine hitler ortaya çıkarmaya başladı. Kaçın Kurrası, Gözümün Bebeği, Anca Beraber(Too Late) gibi. 1997 yılında Avrupa Konserleri’nden sonra Sibel, Arinna Müzik’ i kurdu.

1998 Haziran ayı içinde piyasaya çıkan HAYAT BUYSA BEN YOKUM BU YOLDA albümünde hep başarılı çalışmalar yapan Sibel, albümün prodüktörlüğünü de üstlenerek çok farklı ve iddialı bir çalışmaya imza attı. Hayat buysa ben yokum bu yolda’ nın Charles Richards tarafından çekilen klibi özellikle Fransız müzik kanalı MCM’ de büyük ilgiyle karşılandı.

2001 yılında Bay Müzik’ le anlaşarak YİNE YALNIZIM albümünü piyasaya sundu. 2002 yılında yapımcı olarak yine ARİNNA MÜZİK’ le çalışmaya karar veren Sibel, albümde yer alacak on şarkının da söz ve müziklerini hazırladı.2003 yılında piyasaya çıkan KIRMIZI albümü, müzik ve satış listelerinde büyük başarı elde etti. Birbiri ardına gelen hit şarkılar KIRMIZI, ŞİKAYET, YEDİVEREN GÜLÜ ve PEŞİNDEYİM aylarca radyo listelerinden inmedi. Albümde yer alan KIRMIZI, YEDİVEREN GÜLÜ ve HAKİKATEN şarkıları D.J., yazar ve program yapımcısı Michael tarafından Yunanca’ya çevrildi ve Sibel, Yunanistan müzik piyasasında da yer almak için ilk adımlarını attı. KIRMIZI albümüne 5 klip çeken ve bazı kliplerin yönetmenliğini de üstlenen Sibel, 2004 yaz aylarında ise çok daha farklı bir projeye imza attı. Türkiye’de ilk defa remixler, yeni ve Yunanca versiyonlar, video-klipler, röportaj ve klip arkası görüntülerinin yer aldığı, bir cd ve bir vcd’ den oluşan KIPKIRMIZI albümü Arinna Müzik tarafından piyasaya sunuldu.

2004 yılı sonunda nota kitabı olarak da yayınlanan KIRMIZI’nın ardından, kızı ELAYA’nın doğumu için albüm çalışmalarına bir süre ara veren Sibel, 2005 Ekim ayında yine bir ilke imza attı. Şubat ayı sonunda piyasaya sunacağı SATEN albümünün ilk single çalışması SEVİYORUM SEVECEĞİM, Türkiye’de ilk kez internet üzerinden MP3 formatında satışa çıktı. Söz ve müzikleri kendisine ait olan SATEN albümünün hazırlıklarına devam eden Sibel, Atina‘da düzenlenen 2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye adına yarışmak için seçildi. Yarışmada “Süper Star” adlı şarkıyla yarışan sanatçı, yarı finalde 91 puanla 8., finalde de 91 puanla 11. oldu.

Müzik dışında otomobil sporları ve yelkenle de ilgilenen Sibel, iki sezon ünlü rallici Ethem Genim‘in co-pilotluğunu yaptı.

Bir ara kafasındaki saçları kazıttı, dazlak oldu.

2007de “Çılgın Dershane Kampta” sinema filminde rol almıştır.

Sibel Tüzün‘ün iki sene flört ettikten sonra 1997 yılında evlendiği kocası gitarist Levent Candaş’dan 5 yıl sonra 2001 yılının başında boşandı.

Sibel Tüzün 2005 de eski bankacı Engin Güven ile evlendi. 2005 yılında “Elaya Amber”adında bir kız çocuğu Dünyaya Getirdi. Sibel Tüzün 2010 kasım ayında eşi Engin Güven’den boşandı.

Survivor Ünlüler Gönüllüler’in ikincisi olan Survivor 2012’ye katılan Sibel Tüzün yarışma için Dominik’e gitti.

Albümleri:
Ah Biz Kızlar (1992)
Nefes Kesen Aşklar (1995)
Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda (1998)
Yine Yalnızım (2001)
Kırmızı (2003)
Kıpkırmızı (2004)
Seviyorum Seveceğim (2005)
Superstar (2006)
Aç Telefonu / Yaz Aşkı (2008)
Saten (2010)

İlgili Makaleler

Sibel Tüzün hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu