Selçuk Başar kimdir

Ad Soyad: Selçuk Başar Doğum Tarihi: 13 Mart 1944 Nereli: Ankara Meslekler: , Ölüm Tarihi: 05 Şubat 2001

Selçuk Başar kimdir, Selçuk Başar, 13 Mart 1944 Ankara‘da doğmuştur. Asuman Başar adında bir kız kardeşi vardır.

Müzik hayatına 1964 yılında Mete ve Metinler adlı amatör toplulukta başladı. 1965 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestra’na geçerek profesyonelliğe adımını atan Selçuk Başar, 1968’de Durul Gence beşlisine girdi, 1969 yılında ise, yeniden Şerif Yüzbaşıoğlu topluluğuna katıldı.

Selçuk Başar, 1970 yılında kurulan Türk pop müziğinin en popüler gruplarından İstanbul Gelişim Orkestrası’nın kurucularından olup; Şerif Yüzbaşıoğlu, Attila Özdemiroğlu, Neco, kardeşi Uğur Başar, Şenay Yüzbaşıoğlu ve Garo Mafyan ile Asım Ekren‘in bulunduğu gurupta gitar çaldı.

Daha sonra dağılan grup, 1991 yılında Neco, Garo Mafyan, Uğur Başar, Burcu Güneş, Atilla Özdemiroğlu, Ayşen ve Asım Ekren kadrosuyla Günay Tuncel‘in sahibi olduğu Günay Restaurant‘da sahneye yeniden çıktı. Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer‘de solist olarak katıldı.

Selçuk Başar, gitaristliğinin yanı sıra besteciliği ile ünlendi.

1968 yılında, Ajda Pekkan‘ın seslendirdiği ‘Özleyiş’ adlı bestelediği şarkısı, Atina‘da yapılmakta olan Apollonia Festivali‘nde dördüncü oldu. Yine Ajda Pekkan‘ın seslendirdiği ‘‘Ve Ben Şimdi” adlı bestesiyle ise aynı yıl yapılan Barcelona Müzik Festivali’nde finale kaldı. Sanatçı, piyanoyu da ustalıkla çalıyordu.

1984 yılında, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra‘nın seslendirdiği ‘Halay’ ile Luxemburg‘ta yapılan Eurovision yarışmasında ülkemizi temsil etti ve bu şarkı ile o güne kadar alınmış en iyi sonucu (37 puan ile on ikincilik) elde etti.

Selçuk Başar, 5 Şubat 2001 tarihinde İstanbul Arnavutköy sırtlarındaki evinde 57 yaşında beyindeki bir ur yüzünden vefat etti.

İlgili Makaleler

Selçuk Başar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu