Şi Cinping kimdir

Ad Soyad: Şi Cinping Doğum Tarihi: 01 Haziran 1953 Nereli: Pekin, Çin Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Şi Cinping kimdir, Çinli siyaset adamıdır. Çin devlet başkanıdır.

Şi Cinping, 1 Haziran 1953 tarihinde Çin’in başkenti Pekin’de doğmuştur. Babası (Şi Çongşün) Xi Zhongxun Cinping’dir. Çin’in en iyi üniversitelerinden biri olan (Tsinghua) Çinghua Üniversitesi’nde 1975-1979 yılları arasında kimya mühendisliği okudu.

Şi Cinping, Çin’de “princeling (genç prens)” lakabıyla tanınıyor. Bu lakabı almasının sebebi babası Xi Zhongxun’un (1913-2002) Çin Halk Cumhuriyeti’nin devrimci ilk nesil liderlerinden ve en önemli siyasi figürlerinden birisi olması sebebiyledir. Babası Mao ile beraber bizzat Çin Devrimi’ni örgütleyen kişilerden birisidir.

1970’lerde siyasete atıldı ve Çin Komünist Partisi’ne üye oldu. Zamanla parti içinde yükseldi ve çeşitli görevlerde bulundu.

1985 yılında Amerika’daki tarım sistemini incelemek için ABD. Iowa’ya gı ve kısa bir süre bu ülkede yaşadı. Amerika’daki zamanlarından kalma en önemli alışkanlıklarının basketbol sevgisi ve Hollywood savaş filmlerine olan düşkünlüğü olduğu söyleniyor.

Şi Cinping, ÇKP (Çin Komünist Partisi) Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Yardımcısı görevinde iken, 14 Mart 2013 tarihinde yapılan Çin 12. Ulusal Halk Kongresi’nde Çin’in yeni devlet başkanı seçildi.

Çin’de Şi Cinping’in Devlet Başkanı olmasının ardından bürokrasinin azaltılması adına bakanlık sayısı düşürüldü, bazı kuruluşlar da aynı çatı altında birleştirildi. Çin’in nüfusu 2012 yılındaki verilere göre 1,354 milyar kişi olarak belirlendi.

Şi Cinping, Çin!li halk müziği şarkıcısı Bıng Liyüen ile evlidir. Çiftin Mingdzı adını taşıyan bir kızları vardır.

İlgili Makaleler

Şi Cinping hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu