Ali Elverdi kimdir

Ad Soyad: Ali Elverdi Doğum Tarihi: 1942 Nereli: Mustafakemalpaşa, Bursa Meslekler: , Ölüm Tarihi: 17 Nisan 2010

Ali Elverdi kimdir, 12 Eylül döneminde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda görev yapmış olan ve Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Türk asker ve siyasetçi.

Ali Elverdi, 1924 yılında, Mustafakemalpaşa, Bursa’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini tamamlamasının ardından Harb Akademisi’ne kayıt oldu.

21 Mayıs 1963 tarihinde, Albay Talat Aydemir tarafından düzenlenen ihtilal girişiminde radyo evini basıp isyancıları etkisiz hale getirdi. O dönemde, 28. Tümen Kurmay Başkanı olan Elverdi, isyan girişiminin başarısız olması sonrasında, radyodan isyanın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bastırıldığını halka bildirdi. Bu girişimin sonucunda Albay Talat Aydemir, Binbaşı Fethi Gürcan ile beraber idam ettirildi.

Harp Akademisi’nden mezun olmasının ardından Tuğgeneral rütbesine yükselen Elverdi, 12 Eylül 1963 darbesinin ardından Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda görevlendirildi. Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı olarak görev yapan Elverdi, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam kararlarını veren mahkemenin başkanıydı. Elverdi, büyük tepki gören bu idamı, 1977 yılında yazdığı Bu Vatana Kastedenler adlı kitapta savundu.

1974 yılında Tuğgeneral rütbesi ile ordudan emekli olan Elverdi, 1975 yılında, Adalet Partisi’nden aday olduğu seçimlerde, Bursa Milletvekili seçilerek T.B.M.M.’ne girdi.

MS ve Alzheimer hastalıklarından dolayı uzun süredir inzivada olan Elverdi, 17 Nisan 2010 tarihinde, yemek borusuna kaçan bir cisim nedeniyle boğularak öldü.

İlgili Makaleler

Ali Elverdi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu