Şenay Yüzbaşıoğlu kimdir

Ad Soyad: Şenay Yüzbaşıoğlu Doğum Tarihi: 1951 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 04 Ocak 2013

Şenay Yüzbaşıoğlu kimdir, Şenay Yüzbaşıoğlu, Sev Kardeşim ve Hayat Bayram Olsa şarkıları ile tanınmıştır.

Şenay Yüzbaşıoğlu, 1951 yılında İstanbul’da doğmuştur. Erkek kardeşinin adı Halil İbrahim Ekiz, kız kardeşinin adı Şaziye Çataloğlu’dur.

Müziğe profesyonel olarak, 1969’da Erkan Özerman’ın Ankara’da açtığı Anahtarlı Bulvar adlı bir gece kulubünde şarkı söyleyerek başlar. Şerif Yüzbaşıoğlu, Salim Ağırbaş, Atilla Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan, Asım Erken‘den kurulu İstanbul Gelişim Orkestrası’nın İlhan Kayral ile birlikte iki solistinden biri olmuştur. Daha sonra Şenay’ın orkestra partneri Neco oldu ve orkestraya Onno Tunç, Cengiz Teoman, Aşkın Arsunan, Atilla Şereftuğ, Erdal Kızılçay gibi müzisyenler katıldı. 70’li yıllarda pek çok hit olmuş şarkıya imza atmış, seslendirdiği şarkılar, dönemin pek çok filminde de kullanılmıştır.

1971′de aranjmanların sözlerini de yazarak “Benim Olursan/Sev Kardeşim” adlı plağı doldurdu. Plağın B yüzündeki “Sev Kardeşim” patladı ve hem yılın şarkısı seçildi, hem de Şenay’a yılın şarkıcısı ödülünü getirdi. 1972′de aynı ödülleri bu kez de “Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim?” ile aldı.

İki yıl içinde Türk popunun en ünlü kadın yıldızlarından biri oldu. “Sev Kardeşim”, “Hayat Bayram Olsa”, “Beyaz Ülke”, “Gerçek Nerde?”, “Açıl Susam Açıl”, “Ve Ağlıyorum”, “Varlar Yoklar”, “Dön Artık”, “Sev Yeter ki”, “Dünden Bugüne”, “Sessiz Bir Yer” gibi pek çok hit 45′lik yaptı.

1975’de ilk Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve sözlerini kendi yazdığı Selçuk Başar bestesi “Umut” adlı şarkıyla finale kalmayı başardı ama eşi Şerif Yüzbaşıoğlu jüride olduğu için, dedikodulara yol açmamak için yarışmadan çekildi.
İlk LP’sini ingilizce sözlü Wish, Who Are You?, When Grass Is Gold gibi şarkılarla Bulgaristanda çıkardı.

Türkiye’deki ilk ve tek albümü ise “Şenay” adıyla çıktı. “Honki Ponki”, “Çirozname”, “Dalkavuk”, “Kent Yaşamı”, “Şarkılar”, “Doy Doy Doy Doymadım”, “Bir Gün O Yok Diyecekler” gibi şarkılarıyla bir dönemin müzik tarihine damgasını vurdu. Gazinolarda çok az çalıştı, genelde müzik hayatını plak ve konserlerle sürdürdü ve magazinden uzak durdu. Honki Ponki ingilizce sözlerle Hollanda, Japonya, Belçika, Fransa, Almanya gibi ülkelerde, “Honky Ponky” ismiyle 45’lik oldu. Ve Beyaz Kelebekler’in “Sen Gidince”sinden sonra Avrupa listelerine giren ikinci Türk plağı oldu, üçüncüsü de Barış Manço’nun “Nick The Chapper”idir.

Bülent Ecevit‘in “Karaoğlan” lakabıyla büyük zafer kazandığı seçimlerden önce, mitinglerde Ecevitten önce sahne alır Sev Kardeşim ve Hayat Bayram Olsa’yı söylerdi. Siyasi mitinglerde sahne alan ilk sanatçıdır.

Spilt, Spot, Apollonia, Altın Orfe, Atina, Yamaha, Tokyo gibi pop müzik festivallerine Perhaps One Day, Let In The Light gibi şarkılrla katıldı, aldığı 7 ödülle uluslararası festivallerde en çok ödül alan pop müzik şarkıcısı oldu.

Uzun yıllar Şerif Yüzbaşıoğlunun aranjeleriyle Coco Cola’nın Türkiye cıngıllarını seslendirdi, üç kez dunyada yılın Cola cıngılları değerlendirmesinde birinci oldu.

Şenay daha sonra 1971′de Şerif Yüzbaşıoğlu ile evlenerek hayatını birleştirmiştir. Eşi Şerif Yüzbaşıoğlu’nun 19 Şubat 1981 tarihindeki vefatının ardından, müzik yaşamını bitirmiştir. Müzik dünyasından sessizce kendini soyutlar.

Şenay Yüzbaşıoğlu, 4 Ocak 2013 tarihinde Gümüşsuyu’ndaki evinde 62 yaşında vefat etti.

İsrailli şarkıcı İlanit’in “Veshuv Itchem” adlı şarkısına Türkçe sözler yazarak Türk Popu’nun gelmiş geçmiş en popüler şarkılarından biri olacak “Sev Kardeşim” adlı şarkıyı yapar. İşte o şarkının sözleri :
Bak kardeşim
Elini ver bana
Gel kardeşim
Neşe getirdim sana
Ye, iç, gül, oyna
Sar kardeşim
Kolunu boynuma
Sev kardeşim
Canım feda yoluna
Tap kardeşim
Tüm insanlara
Dünyaya geldik bir kere
Kavgayı bırak her gün bu şarkımı söyle
Sevdikçe güler her çehre
Amaçlar hep bir olsun
Kalpler birlikte
Dünyaya geldik bir kere
Kavgayı bırak her gün bu şarkımı söyle
Sevdikçe güler her çehre
Mutluluklar bir olsun
Acı birlikte
Sev Kardeşim

45likleri:
1968 – Ayrılalım Ağlamadan/Sil Gözyaşlarını – Pathe Plak [Yalçın Ateş 6 Eşliğinde]
1968 – Sen Yalçın Ateş 6 Eşliğinde]
1969 – Sil Gözyaşlarını/Ayrılalım Ağlamadan – Columbia Plak
1970 – Çapkın Adam/Beni Sevmekten Korkma – Columbia Plak
1971 – Benim Olursan/Sev Kardeşim – Sayan Plak
1972 – Nerdeyiz?/En Buyuk Şansın Yaşıyor Olmak – Sayan Plak
1973 – Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim – Coşkun Plak
1974 – Beyaz Ülke/Gerçek Nerede? – Diskotür Plak (İstanbul Gelişim Orkestrası Eşliğinde)
1975 – Açıl Susam Açıl/Ve Ağlıyorum – Diskotür Plak (İstanbul Gelişim Orkestrası Eşliğinde)
1976 – Varlar Yoklar/Dön Artık – Kent Plak
1977 – Sessiz Bir Yer/Dünden Bugüne – Kervan Plak
1980 – Honki Ponki/Honkey Ponkey – CNR (Hollanda)
1981 – Honki Ponki/Honkey Ponkey (Japonya)
1981 – Honki Ponki/Honkey Ponkey – Philips Records (Fransa)
1981 – Honki Ponki/Honkey Ponkey – Turkola (Almanya)

Albümleri :
1971 – “World Populer Song Festival ’71” – Yamaha (Japonya) – karma album: Martine Clemenceau, Tsunehiko Kamijo, Michele Torr gibi şarkıcılarla) => “Perhaps One Day” isimli şarkıyı seslendirdi.
1973 – “World Populer Song Festival ’73” – Yamaha (Japonya) – karma album: Akiko Kosaka, Gilda Giuliani, Shawn Philips gibi şarkıcılarla)=> “Wish” isimli şarkıyı seslendirdi.
1975 – “Golden Orpheus ’75” – Balkanton (Bulgaristan) -karma album: Renzo D’Anglo, Don Mercedes, Konca Markes gibi şarkıcılarla)=> “Maybe” isimli şarkıyı seslendirdi.
1976 – “World Populer Song Festival ’76” – Yamaha (Japonya) – karma album: Franco & Regina, Sandy, Mary Cristy gibi şarkıcılarla)=> “Let In The Light” isimli şarkıyı seslendirdi.
1978 – “Şenay” – Balkanton (Bulgaristan)
1980 – “Şenay” – EMI (Türkiye)
1980 – “Honki Ponki” – Türküola (Almanya)
1981 – “Super 17 Altın Aranjmanlar” Türküola LP 7480=> 1 şarkıyla bu albüme katıldı.
1981 – “Honki Ponki” – Türküola Kaset
1981 – “Honki Ponki” (Singapur Baskı).

İlgili Makaleler

Şenay Yüzbaşıoğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu