Mabel Matiz Kimdir

Ad Soyad: Mabel Matiz (Fatih Karaca) Doğum Tarihi: 31 Ağustos 1985 Nereli: Mersin Meslekler: , , Burcu: Başak Boyu: 1,72 Yaş: 37

Mabel Matiz kimdir, Mabel Matiz olarak bilinen Türk pop müzik şarkıcısı, şarkı yazarı, eski diş hekimi.

Gerçek adı, Fatih Karaca 31 Ağustos 1985 Yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde doğmuştur. Adı, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan Tuna karakterinin takma adı Mabel ve çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli kelime matizin birleşiminden oluşur.

Mabel Matiz, ilkokulu ve liseyi Erdemli’de okumuş, üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği bölümünde almıştır. Çocukluk yıllarını, kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade ettiği Erdemli’de geçirmiştir. Erdemli’deki İlköğretim ve Lise eğitimi’nin ardından 2003’te İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde üniversite eğitimine başlayarak 2008’de diş hekimi olarak mezun olan Mabel Matiz, 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi insan hakları hukuku bölümünde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Müzik eğitimine üniversite zamanlarında aldığı gitar ve şan dersleri ile başlayan Mabel Matiz, ilk bestelerini de üniversite yıllarında çıkarmıştır.

2008 bu yana kariyerini sürdüren sanatçı ilk şarkılarını kişisel ev kayıtları şeklinde oluşturan genç müzisyen bu şarkıları MySpace sayfası üzerinden anonim olarak paylaşmıştır.

Mabel Matiz şarkılarına ilgi gösteren Engin Akıncı ile tanışarak ilk albümünün hazırlıklarına başlamış, bu kapsamda proje dahilinde Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm için stüdyo çalışmalarına başlamıştır.

İlk albümü Mabel Matiz 11 Mayıs 2011‘de piyasaya çıkmıştır ve bu albümden 5 şarkıya klip çekilmiştir. Mabel Matiz, aynı zamanda Teoman, Göksel, Ceyl’an Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur. 5 Ocak 2013’te 2. albümü Yaşım Çocuk’u yayınlamıştır.

Kendi albümleri haricinde; Teoman’ın Aşk ve Gurur albümünde yer alan Sahilde Bir Sarhoş, Ceylan Ertem’in Ütopyalar Güzeldir albümünde Cennetin Irmakları, ve Göksel’in Bende Bi’ Aşk Var albümündeki Yarım Kalan Şarkı adlı şarkıların söz ve besteleri Mabel Matiz imzasını taşımaktadır.

Mete Özgencil’in katkıları ile hazırladığı ikinci albümü Yaşım Çocuk Ocak 2013’te piyasaya çıkmıştır. 2014 yılında Yaşım Çocuk albümünde yer alan “Alaimisema” şarkısı 14 Temmuz 2014’te Radio Edit versiyonuyla single olarak yeniden yayınlanmış, kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da yer almıştır.

13 Şubat 2015 tarihinde ise Can Güngör prodüktörlüğünde kaydettiği 3. albümü olan Gök Nerede’yi yayınlamıştır.

Mabel Matiz’in dördüncü stüdyo albümü Maya, 20 Haziran 2018’de Doğan Music Company ve Zoom Music tarafından yayımlandı. Albümün hazırlık aşaması iki yıl sürerken stüdyo kayıtları ise bir buçuk yıllık bir zamana yayıldı. Albümün fiziksel versiyonunun 2 CD’de toplam 21 şarkıdan oluşması ile beraber, Canki ve Comme un animal dijital sürümünde ayrıca bulunmaktadır.

Mabel Matiz Albümleri

 • 2011 – Mabel Matiz,
 • 2013 – Yaşım Çocuk,
 • 2015 – Gök Nerede,
 • 2018 – Maya.

Mabel Matiz’in aldığı ödüller

 • 2013 – Haliç Üniversitesi 2013’ün En’leri Ödülleri – Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı,
 • 2013 – Ege Üniversitesi 3.Medya Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Sanatçı,
 • 2014 – 12.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri – En Beğenilen Erkek Şarkıcı,
 • 2014 – 2.Türkiye Müzik Ödülleri – En İyi Cover (Sultan Süleyman),
 • 2014 – 11.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Cover/Uyarlama Şarkı (Sultan Süleyman),
 • 2014 – GQ Men Of The Year Ödülleri – Yılın Müzisyeni,
 • 2014 – 41.Magnum Altın Kelebek Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Solist,
 • 2015 – 12.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Albüm (Gök Nerede),
 • 2015 – 1.Gossip Time Yıl Sonu Ödülleri – En İyi Erkek Şarkıcı,
 • 2016 – 14.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri – En Beğenilen Erkek Şarkıcı,
 • 2016 – 5.TURKMSIC Yılın En’leri Ödülleri – Yılın En İyi Şarkısı (Gel),
 • 2016 – Ege Üniversitesi 5.Medya Ödülleri – En İyi Cover (Bir Hadise Var).
Mabel Matiz Kimdir

İlgili Makaleler

Mabel Matiz (Fatih Karaca) hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu