Ali Özütemiz (Kıvırcık Ali) kimdir

Ad Soyad: Ali Özütemiz Doğum Tarihi: 10 Ekim 1968 Nereli: Tokat Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 11 Ocak 2011

Ali Özütemiz kimdir, Kıvırcık Ali adıyla tanınmış olan Türk Halk Müziği sanatçısı. Pek çok ünlü sanatçımızla beraber çalışmış olan, kurduğu Grup Turnalar adlı grupla ve de solo projeleriyle çok sayıda albüme imza atmış olan Özütemiz, 11 Ocak 2011 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yummuştur.

Ali Özütemiz, 10 Ekim 1968 tarihinde, Tokat’da dünyaya geldi. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olan Özütemiz, Turhal’da ilkokul eğitimini tamamlamasının ardından okulu bıraktı ve de 1983 yılında İstanbul’a gelerek bir saz atölyesinde çalışmaya başladı.

Genç yaşından itibaren saz çalmaya başlayan Özütemiz, Ali Kızıktuğ, Muhlis Akarsu, Arif Sağ ve Musa Eroğlu gibi bu sanatın büyük üstadlarını dinleyerek büyüdü. İstanbul Kasımpaşa’da bulunan Güngör Saz Evi’nde iki yıl boyunca çalışan sanatçı, bu dönemde bir yandan da sanatını icra etmeye devam ediyordu. Tepebaşı Gazinosu’nda düzenlenen ses yarışmasında birinci olmasının ardından zaman zaman farklı iş dallarında çalışmak zorunda kalsa da sanatından hiçbir zaman ayrılmayan Özütemiz, kıvırcık saçlarından dolayı bu dönemde Kıvırcık Ali lakabını kazandı.

1988 yılında Şadıman Hanım ile dünya evine giren Özütemiz, bu evlilikten bir kız ve bir erkek çocuk sahibi oldu. 19901991 yılları arasında askerlik görevini yerine getirmek için İstanbul’dan ayrılsa da, askerden dönmesinin ardından albüm çalışmalarına başlar ve 1994[1998 yılları arasında üç solo albüm yapar; fakat maddi sorunlardan dolayı bu albümleri piyasaya veremez.

1995 yılında İbrahim Akkaya ve Mustafa Yılmaz ile beraber Grup Turnalar’ı kuran Özütemiz, bu grupla beraber iki albüm piyasaya çıkarttıktan sonra 1999 yılında ilk solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i yayınladı. Yurtiçinde ve Avrulpa’da pek çok konser veren Özütemiz, Edip Akbayram ve Sibel Can başta olmak üzere pek çok ünlü isme bestelerini verdi; ayrıca pek çok ünlü ismin konser ve albüm çalışmalarında yer aldı.

Ali Özütemiz, 11 Ocak 2011 tarihinde, Çatalca-Tepecik mevkiinde geçirdiği bir trafik kazasının sonucunda hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Ali Özütemiz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu