Şamil Tayyar kimdir

Ad Soyad: Şamil Tayyar Doğum Tarihi: 01 Mart 1965 Nereli: İslahiye, Gaziantep Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Şamil Tayyar kimdir, AK Parti 24. dönem Gaziantep milletvekilidir.

Şamil Tayyar, 1 Mart 1965 tarihinde Gaziantep, İslahiye’de Hüseyin ve Fidan Tayyar çiftinin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Toplam 8 kardeştir. Babası kasaplık yapmaktadır. İlkokul, ortaokul ve liseyi İslahiye’de okudu. Ortaokulu bitirdiğinde Kuleli Askerî Lisesi sınavlarına girdi ancak kazanamadı. Ardından Aksaray’da Koçaş Tarım Meslek Lisesi’nin sınavlarını parasız kazanır. Bir süre sonra meslek lisesi mezunlarının harp okuluna giremediğini öğrenince babasıyla konuşup okulu bırakıp İslâhiye’ye geri döndü.

1986 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteci Tuncay Özkan’la da üniversitede tanıştı.

Daha Üniversite son sınıf öğrenci iken 1985 yılında Milliyet Gazetesinde gazeteciliğe başladı. Önce polis adliye muhabirliği sonra Başbakanlık muhabiri oldu.

9 yıl Milliyet, 8 yıl Sabah, 1 yıl TGRT, 1 yıl Yeni Şafak, kısa bir süre Star TV ve Tercüman’da köşe yazarı olarak çalıştı.

1999 Türkiye genel seçimleri’nde DSP‘den milletvekili aday adayı oldu. Ama parti onu 9. Sıradan aday gösterince adaylığını geri çekti.

2008 yılında Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden Ergenekon Soruşturması kapsamında 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır.

2011 yılında Türkiye genel seçimlerinde AK Partiden Gaziantep milletvekili seçildi.

Şamil Tayyar Üniversitede tanıştığı kendi gibi gazeteci bir isimle 22 Aralık 1989 tarihinde evlendi. Anadolu Ajansı İç Haberler Müdür Yardımcısı olarak çalışan eşi Halide Tayyar şimdilerde emeklidir. Sera ve Bora adında İki çocuğu vardır. Şamil Tayyar’ın nikâh şahitleri de zamanın Başbakanı Yıldırım Akbulut ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal‘dır.

Kitapları :
1997 – Refahyol Tutanakları
2006 – 5n 1Kamyon
2008 – Operasyon Ergenekon
2008 – Gölge İktidar
2009 – Kıt’a Dur!
2009 – Pusu
2010 – Çelik Çekirdek
2011 – Kürt Ergenekonu
2013 – Beşinci Darbe

İlgili Makaleler

Şamil Tayyar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Tayyar Rahmiye kimdir? Lütfen yazarmısınız
    Ayrıca siteniz çok güzel araştırma ödevlerimi buradan bakıyorum hocada çok beğeniyor yani sınıfta sadece ben farklı bir bilgi vermiş oluyorum
    Teşekkür ederim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu