Sadullah Ergin kimdir

Ad Soyad: Sadullah Ergin Doğum Tarihi: 05 Temmuz 1964 Nereli: Antakya, Hatay Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Sadullah Ergin kimdir, Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964 Hatay Antakya’da doğmuştur. Babasının adı Mehmet İsmet, annesinin adı Hatice’dir. İlk ve ortaöğrenimini Antakya’da tamamladı.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu, 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçerek eğitimine orada devam etti ve 1987 yılında mezun oldu.

Mezuniyetin ardından askerliğini yaptıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalıştı. 1995 yılında ayrılıp serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu.

14 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22.dönem milletvekili seçimlerinde ve 22 Temmuz 2007 tarihinde 23.dönem milletvekili seçimlerinde Hatay AKP Milletvekili seçildi.

12 Haziran 2011 tarihinde 24.dönem milletvekili seçimlerinde tekrar Hatay AKP Milletvekili seçildi. Üç dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 60. Hükümette Adalet Bakanlığı görevinde bulundu. 61. Hükümette yeniden Adalet Bakanı olarak görev aldı.

25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği kapsamında Adalet Bakanlığı görevinden alındı.

Sadullah Ergin, 03 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde Hatay Belediyesi Başkan Adayı olarak açıklandı.

Sadullah Ergin, Şükran Ergin ile evlidir ve 4 çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Sadullah Ergin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu