Ruhsar Pekcan kimdir

Ad Soyad: Ruhsar Pekcan Doğum Tarihi: 1958 Nereli: Manisa Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ruhsar Pekcan kimdir, 9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ticaret Bakanı olarak atandı.

Ruhsar Pekcan, 1958 yılında Manisa‘nın Demirci ilçesinde doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesinden mezun olduktan sonra Yüksek lisansını da aynı fakültede yaptı.

Ruhsar Pekcan, 1981 yılında (TSKB) Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti.

Ruhsar Pekcan, 2005 yılında altyapı projelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.’ne kurucu ortak olarak katıldı. Aynı şirketin Yönetici Müdürü olarak görev yaptı.

2005 Yılında Karon’un CEO‘su olan Ruhsar Pekcan, çeşitli projelerle, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Lübnan, Suriye, Libya, Sudan, Yemen, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, İspanya, Hırvatistan, Çin, Hindistan ile aktif olarak ticaret yapıyor.

Daha önce üç dönem DEİK-Türk Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüttü. Ayrıca, DEİŞ-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Irak ve Türk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, İTO-IKGK İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği görevleri yürüttü. IWEC 2012 Ödülü sahibidir. IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler – IWEC Global Ambasador olarak seçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesidir.

İngilizce bilen Ruhsar Pekcan, evli ve iki çocuk annesidir.

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ticaret Bakanı olarak atandı.

İlgili Makaleler

Ruhsar Pekcan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu