Rob Halford kimdir

Ad Soyad: Rob Halford Doğum Tarihi: 25 Ağustos 1951 Nereli: Walsall, West Midlands, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Rob Halford kimdir, Metal Tanrısı lakabıyla tanınan İngiliz şarkısözü yazarı, şarkıcı ve müzisyen. Heavy metal müzik türünün en köklü gruplarından Judas Priest’in vokalisti olan Halford, ayrıca kendi adını taşıyan grubuyla da solo albümlere imza atmaktadır. 1969 yılından günümüze kadar aktif müzik hayatının içinde olan Halford, rock müzik tarihinin en güçlü seslerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Robert John Arthur Halford, 25 Ağustos 1951 tarihinde, Walsall, West Midlands, İngiltere’de dünyaya geldi. Müzikle genç yaşlarda tanışan Halford, aralarında Thark, Athens Wood ve Hiroshima’nın da bulunduğu pek çok rock grubunda vokal olarak görev aldı. İlk zamanlardaki müziğinde Deep Purple ve Led Zepplin’in etkileri görülen Halford, Hiroshima ile beraber kendi müziğini oluşturma yönünde adımlar atar.

Halford, Hiroshima grubuyla beraber sahne aldığı dönemde, kız kardeşinin aracılığıyla Judas Priest’in kurucularından Ian Hill ile tanıştı. Müzikal düştuğunu gören sanatçı, eski grubundan davulcu John Hinch’i de yanına alarak Judas Priest’e katıldı. Grup ilk single çalışması olan Rocka Rolla’yı 1974 yılında yayınladı; single ile aynı adı taşıyan albüm ise aynı yılın sonlarında piyasaya çıkmıştı.

Rocka Rolla’yı 1976 yılında Sad Wings of Destiny, 1977 yılında Sin After Sin, 1978 yılında Stained Class ve Killing Machine izledi. Grup ilk canlı albümü olan Unleashed in the East’i piyasaya 1979 yılında çıkarttı; artık popüleriteleri inanılmaz derecede yükselmişti.

Priest’in en iyi metal grupları arasına girmesini sağlayan albüm ise, 1980 tarihili British Steel oldu. Albümdeki Breaking the Law, United ve Grinder gibi şarkılar dönemin İngiltere başbakanı olan Margaret Thatcher’ın işçi düşmanı tavrını, kötüye giden ekonomiyi ve artan işsizliği protesto ediyor, şarkı sözlerindeki muhalif tavır ise grubu benzerlerinden ayırarak özellikle çalışan sınıfın gözünde yüceltiyordu. Halford’un eşsiz sesi ve de asi tavrı, grubun başarısındaki en önemli etkilerden birisiydi.

Grubun başarısı 1981 tarihli Point of Entry, 1982 tarihli Screaming for Vengeance ve 1988 tarihli Ram it Down albümleriyle devam ederken, Halford’un imajı da bu başarıyla uyumlu bir şekilde değişime uğradı. Deri giysileri, elinde kırbacı ve de motorsiklet üzerinde sahneye çıkası ile ünlenen şarkıcı, saçlarını da kazıtarak tamamen kendisine özgü bir imaj elde etmeyi başarmıştı.

Grubun müziği ve imajı otoriterin dikkatini üzerlerine çekti ve de korkulan olay 1989 yılında gerçekleşti. Başarılı geçen bir konserin ardından göz altına alınan grup üyeleri, iki gencin Beter By You Beter Then Me adlı Judas Priest şarkısını dinleyereldılar. Gruba karşı olan ve grubun muhalif sesini bastırmak isteyen otoriteler şarkı sözlerinin arasında gençleri intihara sürükleyen gizli mesajların olduğunu idda ederek grubu suçladılar, fakat Hardford grup adına mahkemede yaptığı başarılı savunmayla bütün iddaları boşa çıkarttı.

Halford, Judas Priest grubuyla beraber 1990 yılında çıkarttığı Painkiller albümünün ardından gruptan ayrılmak istediğini açıkladı. Solo kariyerine önem vermek istediği gerekçesiyle 1991 yılında gruptan ayrılan Halford, kurduğu Fight ve 2wo adlı gruplarla solo kariyerine devam etti.

2003 yılında eski grubu Judas Priest’e geri dönen Halford, 2008 yılında Nostradamus adlı albümü grubuyla beraber piyasaya çıkarttı ve de Türkiye’yi de kapsayan büyük bir dünya turnesine çıktı.

2002 yılında Spun adlı sinema filminde rol alan ve de 2009 yılında piyasaya çıkan video oyunu Brutal Legend’ın seslendirme kadrosunda bulunan Halford, halen aktif müzik yaşamına devam etmekte. 1998 yılında müzik kanalı MTV’ye verdiği bir röportajda gay olduğunu söyleyen Halford, bu konuda hayranlarından hiçbir zaman baskı görmediğini de eklemekte.

Halford halen Phoenix, Arizona, A.B.D’de bulunan malikanesinde yaşamakta.

Albümleri

Judas Priest

Rocka Rolla (1974)

Sad Wings of Destiny (1976)

Sin After Sin (1977)

Stained Class (1978)

Killing Machine (1978)

British Steel (1980)

Point of Entry (1981)

Screaming for Vengeance (1982)

Defenders of the Faith (1984)

Turbo (1986)

Ram It Down (1988)

Painkiller (1990)

Angel of Retribution (2005)

Nostradamus (2008)

Fight

War of Words (1993)

Mutations (1994)

A Small Deadly Space (1995)

2wo

Voyeurs (1997)

Halford

Resurrection (2000)

Crucible (2002)

Halford III: Winter Songs (2009)

İlgili Makaleler

Rob Halford hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu