Reşat Çiğiltepe kimdir

Ad Soyad: Reşat Çiğiltepe Doğum Tarihi: ?? ?? 1879 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: 27 Ağustos 1922

Reşat Çiğiltepe kimdir, İstiklal Madalyası sahibi Türk asker. Balkan Savaşlarına, Trablusgarp ve Türk-Rus Harbi’ne katılmış olan Çiğiltepe, Çanakkale Cephesi’nde inanılmaz kahramanlık örnekleri göstermiş, 27 Ağustos 1922 tarihinde, Mustafa Kemal ATATÜRK’e verdiği “Çiğiltepe’yi yarım saatte alacağım” sözünü zamanında gerçekleştiremediği için intihar ederek hayata gözlerini yummuştur.

Reşat Çiğiltepe, 1879 yılında, ünlü yazar ve devlet adamı Ziya Paşa’nın oğlu olarak, İstanbul’da dünyaya geldi. Askerlik mesleğine genç yaşlarından beri meraklı olan Reşat Bey, Harp Okulu’na katıldı ve de 1896 yılında bu okuldan başarıyla mezun olarak Osmanlı Ordusu’na katıldı.

Trablusgarp, Balkan Savaşları, Yanya Savunması gibi pek çok önemli cÇiğiltepe, ayrıca Askeri Mahkeme üyeliği görevinde de bulundu. I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber Çanakkale Cephesi’ne görev yapmaya başlayan ve de bu cephede gösterdiği kahramanlıklarla askerlerinin gözünde efsanevi bir yere kavuşan Çiğiltepe, Çanakkale Cephesi’nin ardından 17. Alay Komutanı olarak mus’da Rus işgalcilere karşı da görev aldı.

Muş Cephesi’nin ardından 53. Tümen’in komutanlığına getirilen başarılı kumandan, Suriye Cephesi’nde çarpıştığı sırada İngiliz’lere esir düşerek 19181919 tarihleri arasında bir yılını esir olarak yaşadı.

Esaretinin bitmesinin ardından Kurtuluş Savaşı’na katılan Çiğiltepe, 21. Tümen komutanı olarak, yarbay rütbesiyle İnönü ve Sakarya Muharebeleri’nde aktif rol oynadı. Çiğiltepe’nin görev aldığı son mevki, 57. Tümen Komutanı olarak görev aldığı Çiğiltepe oldu. Büyük Taarruz’un en kritik mücadelesinin gerçekleştiği bu mevkide askerlerine komuta eden Çiğiltepe, Mustafa Kemal ATATÜRK’e tepeyi yarım saat içinde alacaklarına dair söz verdi. Yunan Başkomutanı Trikopis’in başarılı direnişi ile karşılan birlikler karşılarındaki askerlerin üstün ateş gücüne karşılık tepeyi yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman diliminde ele geçirmeyi başarsalar da, verdiği sözü zamanında tutmaya muaffak olamayan Reşat Bey üzüntüsünden intihar ederek yaşamını sonlandırdı.

Reşat Çiğiltepe’ye soyadı, hayatını sonlandırdığı tepeden yola çıkılarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat verildi. Savaştaki cesareti ve taktik bilgisi ile tanınan Çiğitepe, yurtiçinden ve yurtdışından verilen pek çok madalyanın yanı sıra, İstiklal Madalyası da sahibidi

İlgili Makaleler

Reşat Çiğiltepe hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu