Hüseyin Kıvrıkoğlu kimdir

Ad Soyad: Hüseyin Kıvrıkoğlu Doğum Tarihi: ?? ?? 1934 Nereli: Bilecik, Bozüyük Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Hüseyin Kıvrıkoğlu kimdir, Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, 23. Genelkurmay Başkanı.

1934 yılında, Bilecik‘in Bozüyük ilçesinde dünyaya geldi. 1955 yılında Işıklar Askeri Lisesi‘nden mezun olduktan sonra, Kara Harp Okulu‘na girdi ve bu okuldan Topçu Subayı olarak mezun oldu.

Kara Harp Akademisi’nde Kurmay Subay eğitimini tamaladıktan sonra, 1967 yılında, Hatay‘ın Dörtyol ilçesine 29. Tümen Topçu Komutanlığı’na Batarya Komutanı olarak, 1968 yılında ise Kars‘ın Sarıkamış ilçesindeki 9. Piayde Tümen Komutanlığı’na Karargah Subayı olarak atandı.

İki yıl boyunca Karargah Subayı olarak görev yapan Kıvrıkoğlu, 1970 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olduktan sonra, İtalya, Napoli‘deki NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Karargahı Harekat Başkanlığı’na plan subayı olarak atandı.

Daha sonraki yıllarda Orgenaral Kıvrıkoğlu, Harp Akademileri Komutanlığında öğretim elemanlığı, Genelkurmay Personel Dairesi General Amiral Şube General-Amiral Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Kurmay Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Plan Prensipler Daire Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1980 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Kıvrıkoğlu, Belçika‘nın mons şehrinde bulunan Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Harekat Merkez Amirliği yaptıktan sonra 3. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı ve 11. Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü, 1984 yılında da Tümgeneralliğe yükseldi.

1988 yılında Korgeneralliğe terfi edene kadar, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 9. Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu ve daha sonra Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerini yürüttü.

1993 yılında Orgenerallik rütbesine yükselen Kıvrıkoğlu, bu rütbe ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttükten sonra, 28 Ağustos 1998 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2002 tarihinde emekliye ayrıldıktan sonra yerini Orgeneral Hilmi Özkök‘e devretti.

Hüseyin Kıvrıkoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.

Orgeneral KIVRIKOĞLU; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Polanya Cumhuriyeti 1’inci Derece Üstün Hizmet Madalyası, Kore Birleşik Millî Güvenlik Madalyası, Kazakistan Cumhuriyeti Dostluk Madalyası, Azerbaycan Bayrağı Madalyası, Azerbaycan Şeref Madalyası, Macaristan Liyakat Madalyası, Arnavutluk Altın Kartal Şeref Madalyası ve Gürcistan Şeref Nişanı, Pakistan İmtiyaz Nişanı, Romen Yıldızı Nişanı sahibidir.

İlgili Makaleler

Hüseyin Kıvrıkoğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu