Celalettin Ezine kimdir

Ad Soyad: Celalettin Ezine Doğum Tarihi: 1901 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: 06 Ocak 1972

Celalettin Ezine kimdir, Celalettin Ezine, 1901 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Tam adı Mehmet Celalettin Ezine’dir. Babası Memduh Bey Hukuk Fakültesi profesörü ve temyiz mahkemesi azası idi. Nazım Hikmet ile kardeş çocuklarıdır. Galatasaray Lisesi‘nde ilkokulu okuduktan sonra on üç yaşında Almanya‘ya gitti ve ortaöğrenimini burada tamamladı. Heidelberg ve Leipzig üniversitelerinde felsefe, Paris Siyasal İlimler Yüksek Okulu’nda ekonomi öğrenimi gördü. 1927 yılında yurda döndü.

Celalettin Ezine, yazar Mithat Cemal Kuntay‘dan özel ders aldı. 1935 yılına kadar yabancı şirketlerde çalıştı; daha sonra 1938-1941 tarihleri arasında Gün gazetesinin başyazarlığını yaptı. Tasviri Efkâr gazetesinde (1940-1943), Cumhuriyet gazetesinde (1941-1948) ve Hürses gazetesinde (1945) edebiyat ve tiyatro eleştirileri yayımladı.

Cumhuriyet gazetesi adına Amerika‘ya giderek Amerika mektupları’nı, Tasviri Efkâr adına Avrupa‘ya giderek savaş yıllarının Avrupa’sını veren gezi röportajları yazdı.

1940 yılında yeni edebiyat aktoplayan Celalettin Ezine, H. Tanrıkurt ile birlikte Hamle adında aylık bir sanat edebiyat dergisi çıkardı.

Celalettin Ezine’nin Almanca kaleme aldığı ilk şiirleri Berliner Börsenzeitung’da çıktı; yine Almanca yazdığı “De Weg” adlı oyunu Darmstadt’da Stadttheater’de sahnelendi. Tasvir- Efkar, Cumhuriyet ve Hürses gazetelerinde eleştiriler ve gezi notları yayımladı. Edebiyat ve tiyatro eleştirilerinde Batı’daki çağdaş ve klasik bazı sanatçılarla Türk Sanatçılarının karşılaştırmalarını yaptı.

Batılılaşan bir toplumdaki eski-yeni çatışmasını ele aldığı; Yakup ve ötekiler (1938); Bir misafir geldi (1939) adlarında iki tiyatro oyunu yazdı.

“Bir Misafir Geldi” oyunu 1939‘da İstanbul Şehir Tiyatroları‘nda sahnelendi.

1941 yılında Muhsin Ertuğrul ile yaşadıkları hamlet davası olarak bilinen hamlet tartışmaları nedeniyle mahkemelik olmuşlardır.

Celalettin Ezine, 6 Ocak 1972 tarihinde İstanbul‘da 71 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Oyun:
1938 – Yakup ve Ötekiler
1939 – Bir Misafir Geldi

Gezi:
1940 – Amerika Mektupları
1943 – Harb İçinde Avrupa.

İlgili Makaleler

Celalettin Ezine hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu