Prince Rogers Nelson kimdir

Ad Soyad: Prince Rogers Nelson Doğum Tarihi: - Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Prince Rogers Nelson kimdir, Şarkıcı ,söz yazarı, müzisyen, yapımcı, aktör

Prince Rogers Nelson, ABD’li pop şarkıcısı ve söz yazarıdır. 7 Haziran 1958 de John L. Nelson ve Mattie Shaw çiftinin çocuğu olarak Minneapolis, Minnesota, ABD’de dünyaya geldi. Babası John piyanist ve söz yazarıydı, annesi Mattie ise bir caz şarkıcıydı. Nelson’ın ismi, babasının kurduğu caz üçlüsü “The Prince Rogers Trio”tan gelmektedir. Amerika’nın pop ikonları arasında yer almaktadır. Prince, “Rolling Stone” dergisinin düzenlediği Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçısı listesinde yirmi sekizinci sırada yer aldı. Kardeşi Tyka’nın 1960’taki doğumundan sonra, Prince’in ebeveynleri boşandı. Prince, üvey babasıyla sorunlar yaşamaya başladı, bu da Prince’in evden kaçmasına neden oldu. Prince, kısa bir süre babasıyla yaşadı. Babası bu dönemde ona ilk gitarını aldı. Prince bir süre sonra arkadaşı Anderson ile beraber yaşamaya başladı. Prince ve Anderson, ortaokula geçtiklerinde, Prince’in kuzeni Charles Smith ile beraber “Grand Central” adlı müzik grubunu kurdu. Prince bu grak çalmaya başladı. Grup zamanla Minneapolis bölgesinde klüp ve partilerde boy göstermeye başladı. Prince, ilgi alanlarının genişlemeye ve değişkenlik göstermeye başladığı zamanda, kendini grubun yapımcısı olarak buldu. Kısa bir süre sonra da grubun en önemli üyesi haline geldi. Prince liseye başladığı sıralarda, “Grand Central” grubu, artık orijinal müziklerle belirmeye başladı.

Küçük yaşlarda beste yapmaya başlayan Prince, ilk demosunu 1976 yılında kaydetti. Bu demo ona Warner Brothers Plak Şirketi’yle uzun süreli bir kontrat imzalamasını sağladı. Prince “For You” adlı ilk albümündeki “Soft And Wet” parçası ile R&B listelerinde büyük bir başarı elde etti. 1979’da Time adlı bir grup kurdu ve iki başarılı parça yayınladı.Bunlar “Why You Wanna Treat Me So Bad?” ve “I Wanna Be Your Lover”dı. Daha sonra bas gitarist Cymone kendi solo kariyerine başlamak üzere gruptan ayrıldı ve grubun geri kalanı adlarını taşıyan “Time” adlı bir albüm çıkarttı.

Daha sonra grubun seslendirdiği bütün şarkıların sözlerinin Prince’e ait olduğu ortaya çıktı. Prince “Controversy” ve “1999” albümlerini 12 ay ara ile piyasaya sürdü. “Little Red Corvette” parçası albümden çıkartıldı ve ilk defa MTV’de kullanıldı. Prince, Time grubu ile olan anlaşmazlıklarından sonra “Purple Rain” filminin çekimlerine başladı. Filmin soundtrackinde yer verilmeyen “When Doves Cry” parçası ile ilk defa Amerika listesinin başına geçti. Listelerde “Let’s Go Crazy”nin 1, “Purple Rain”nin ise 2 numara olduğu dönemlerde Prince 80’lerin en popüler şarkıcılarından biri olmuştu. 1985’te “Around The World In A Day” çıktığında üç hafta boyunca Amerika listesinin başında kaldı.

Prince ikinci filmi “Under The Cherry Moon”u çektiğinde “Kiss” piyasaya çıkmıştı. “Kiss” Prince’in üçüncü defa Amerika listelerinde 1 numaraya yükselen parçası oldu. 1990’da dönemin en önemli filmlerinden “Batman”in soundtrack albümünü çıkarttı. Albüm Prince için çok büyük bir başarı olmasada altı hafta boyunca Amerika listesinin bat 1990’da Sinead O’Connor’ın, Prince parçası “Nothing Compares 2 U”ya yaptığı düzenleme Amerika ve İngiltere listesinin başına geçti. Ekim 1991’de çıkan “Diamonds And Pearls” Prince’in 80’lerden bu yana çıkarttığı en canlı ve hareketli çalışması oldu. Albümdeki “Cream” parçası ile Prince Amerika listesinde 1 numara oldu.

1992’deki “Money Don’t Matter 2 Night”ın klibi oynatılırken “Sexy MF” ise İngiltere radyolarından sözleri nedeniyle yasaklandı. “Sexy MF” ve “My Name Is Prince” parçalarının ikiside Prince’in “Love Symbol” albümünden çıktı. Prince plak şirketinin ona zorla albüm yaptırmasını 1995 BRIT Ödüllerinde alınına “Slave”(köle) yazarak protesto etti. 1995’te “The Gold Experience”ın çıkmasıyla 80’lerin şehvetli parçalarına dönüş yaptı. Albümdeki “The Most Beautiful Girl In The World” parçası Prince’in yıllar sonra en çok satan parça oldu. Temmuz 1996’da çıkarttığı “Chaos And Disorder”dan sonra Prince bir daha turneye çıkmayacağını açıkladı.

1998’de çıkan “Crystal Ball” daha piyasaya çıkmadan internet üzerinden satılmaya başladı. 1990’ların başında yaratıcılığının engellendiği gerekçesiyle Warner Bros’dan ayrılan Prince, son birkaç yıldır kendine ait plak şirketinde çalışmalarını sürdürdü. Hatta 2003 yılında dağıtımını kendi üstlendiği açılımı North, East, West ve South olan “N.E.W.S” adlı bir albüm çıkarttı. Ancak albümün dağıtımı olmadığı gibi reklamının da Prince’in ücretli giriş yapılabilen web sitesinde olduğundan albüm pek fazla satılmadı.

Prince, son olarak eski hit parçalarının yanı sıra yep yeni parçaların da bulunduğu “Musicology” adlı bir albüm çıkarttı ve albümün tanıtımı kapsamında turneye çıkacağını açıkladı. Prince’in altı yıl aradan sonra çıktığı turne 27 Mart’ta Nevada’da başladı. Albüm için Sony ile anlaşan Prince plak şirketleri ile arasındaki gerginliği de bir nebze hafifletmiş oldu. Albüm 20 Nisan 2004’te tüm Amerika’da dağıtıldı.

Katrina Kasırgası’nın ardından, Prince yardım adına iki şarkı yayımladı. Bunlardan ilki “S.S.T.” ve ikincisi “Brand New Orleans” adını aldı.

Evlilikleri :
Mayte Garcia ( 14 Şubat 1996 – 14 Şubat 1999) (boşandı) 1 çocuk
Manuela Testolini ( 31 Aralık 2001 – 2006) (boşandı)

İlgili Makaleler

Prince Rogers Nelson hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu