Pietro Perugino kimdir

Ad Soyad: Pietro Perugino Doğum Tarihi: 1446 Nereli: İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 1523

Pietro Perugino kimdir, Rönesans dönemi İtalyan ressamdır.

Pietro Perugino, 1446 yılında Città della Pieve, İtalya‘da zengin bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Pietro di Cristoforo Vannucci’dir. Ressam Andrea del Verrocchio‘nin yanında eğitim almıştır.

15. yüz ilk çeyrekleri boyunca İtalyan yarımadasının en şöhretli ressamlarından biri olan Pietro Perugino, İtalya’da Floransa ve Perugia kentinde resim atölyesi sahibi idi. İtalyan ressam Raffaello Santi, 1495 yılından itibaren Pietro Perugino‘nun atölyesinde çıraklık yaparak sanatını geliştirdi.

Pietro Perugino, Sanatsal olarak Piero della Francesca‘nın naturalizmini ve Andrea del Verrocchio‘nun çizgisel üslubunu kaynaştırmıştır. Raffaello Santi‘nin en önemli hocasıdır.

1480 yılında, Papa Sixtus IV tarafından Sistine Şapel duvarlarına fresk panelleri boyamak için Roma‘ya çağrıldı. Sanat olan ünlü San Petros’a Anahtarların Verilişi adındaki büyük freski de, 1481’de yaptı. Freskleri tamamladıktan sonra Floransa‘ya 1482 yılında döndü.

Pietro Perugino, Sistine Şapel duvarlarına yaptığı eserinde peyzaj, portre, kompozisyon bakımlarından da ustalığını gösterdi. Bu büyük eser ona öyle bir ün sağladı ki, bütün İtalya, bir anda, Perugino’nun elinden çıkma eserlere sahip olmak hevesine kapıldı. Kırk yıl şehirden şehire, kasabadan kasabaya dolaştı. Sonra daha çok iş çıkarabilmek için, bir okul açtı.

Önce Floransa’da açtığı okuluna sonradan Peruggia’da da bir şube ekledi. Buralarda igarzoni (çocuklar) dediği çıraklarını kısa zamanda takım takım yetiştiriyor, sonra onlarla birlikte şehirleri dolaşmaya çıkıyordu. Birkaç-freske aynı zamanda başladıktan sonra bunları çocuklarına (çıraklarına) bırakıyordu. Böylece, kısa zamanda, birbirine kilometrelerce uzak yerlerde beş on Perugino şaheseri aynı zamanda çalışılarak bitiriliyordu.

1500’den sonra, eski üretkenliğini yitirdi. 1505’ten ölümüne kadar Floransa dışında, özellikle de Umbria’da çalıştı.

Yetiştirdiği çocuklardan ikisi resim tarihinde ad bırakmıştır. Bunlardan büyüğü Pinturicchio, küçüğü ünlü Rönesans ressamı Raffaello Santi‘dir. Öğrencileri, kendisini o kadar iyi taklit edebiliyorlardı ki, mesela şimdi Louvre Müzesi‘nde bulunan Apollon’la Marsias adlı tablonun Rafaello’ya mı, Perugino’ya mı ait olduğu kestirilemiyor.

Perugino hayatının sonlarına doğru, artık büyük resimlerinin kişilerini başkalarına yaptırıyor, kendisi resmin manzara kısmiyle, ya da son tuşları vurmakla yetiniyordu.

Pietro Perugino, 1523 yılında Fontignano, İtalya’da 77 yaşında büyük bir veba salgınında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Pietro Perugino hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu