Halil Akdeniz kimdir

Ad Soyad: Halil Akdeniz Doğum Tarihi: ?? ?? 1944 Nereli: Antalya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Halil Akdeniz kimdir, Uluslararası birçok sergiye katılmış ve birçok ödüle layık görülmüş, Türkiye’de birçok üniversitede Güzel Sanatlar’ın kuruculuğunu üstlenmiş Türk ressamı

1944 yılında Antalya‘da doğan Halil Akdeniz, 1962-65 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Resim bölümünde öğrenim gördü. 1965 yılında Lüleburgaz-Kepirtepe İlköğretim Okulu’na resim öğretmeni olarak atandı. Ardından 1967’de Milli Eğitim bursuyla Almanya‘ya Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi‘nde lisans öğrenimi görmek için gitti. Uzmanlığını da burada tamamlayan sanatçı Prof. Hann Trier ve Prof. Ulrich Knispel’in öğrencisi oldu.

1969 ve 1974 yılları arasında Paris, Lyon, Bayonne, Alby, Londra, Amsterdam, Berlin, Köln, Bonn, Kasel, Münih, Cenevre, Floransa, Venedik, Barcelona, Madrid, Toledo, Kopenhag, Stockholm, Helsinki kentlerinde müze ve galerilerde arastirma ve incelemelerde bulundu.

1975 yılında yurda dönen sanatçı, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde resim öğretmenliğine atandı. Bu arada Hacettepe Üniverstesi‘nde de ders verdi. Aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülü’ne layık görüldü.
1977 yılında tekrar yurt dışına çıkarak Italya, Fransa, Hollanda ve Almanya müzelerinde araştırmalarını sürdürdü. 1878 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde Güzel Sanatlar resim bölümünü kurdu. Aynı okulda “Görsel Algılama Açısından Renk Kullanımı ve Etkileri” adli tezi ile master derecesini, ardından sanatta yeterlilik ve doktora derecelerini aldı. 1986`da yardımcı doçent, 1987`de doçent, 1994`te profesör olan sanatçı, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi‘nde öğretim üyesi olarak ders vermeyi sürdürdü. Bilkent Üniversitesi’nde de Güzel Sanatlar bölümünü kurdu.
1984 yılında Viking Baskı Resim Yarışması ödülü’nü alan Akdeniz, bir yıl sonra da XIX. DYO Resim Yarışması Özel Ödülü, 1988 TP Atatürk Resim Yarismasi I.lik ödülü, 1988 Türk Sanat Kurumu “Yilin Sanatçisi” ödülüne layık görüldü.

1990 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniverstesi ”Bilim Doktoru” ünvanını aldı ve aynı yıl “T.C. Cumhurbaşkanlığı Köşkü Yeni Binası İç Mekanları Sanatsal Değerlendirme Projesi” kapsamında kütüphane duvarına “Anadolu Uygarlıkları Kültürlerarası” adli bir çalışma gerçekleştirdi.
Çağdaş Türk Sanatı ve Anadolu Medeniyetleri üzerine birçok araştırma yapmış olan Berlin Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği ve Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerine atandı. Öğretim üyesi olarak görev aldığı Anadolu Üniverstesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Türkiye`de ilk kez Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı’nı kurdu.

Halen sanat hayatına Ankara’da devam eden sanatçının Anadolu Uygarlıkları ve Sanat üzerine yaptığı değerli araştırmaları ve resimleri, birçok uluslararası bienal, trienal ve sanat fuarlarında yer aldı. Ressamın Türk Sanatı üzerine yayınlanmış iki kitabı ve katolog yazıları ile birlikte birçok bilimsel yayın, araştırma ve makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca Akdeniz,Uluslararası UNESCO-AIAP Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

Kişisel Sergileri

1974 “Meisterschxler” Bitirme Sergisi, Devlet Gxzel Sanatlar Akademisi, Berlin
1975 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara
1977 Almanya Federal Cumhuriyeti Bxyxkelxilixi, Ankara
1978 Evrensel Sanat Galerisi, Ankara
1986 Yapi Kredi Bankasi Sanat Galerisi, Izmir
1986 Antik Koleksiyon Sanat Galerisi, Ankara
1987 Urart Sanat Galerisi, Istanbul
1988 Beymen-Bedesten Sanat Galerisi, Ankara
1988 Anadolu xniversitesi Palet Sanat Galerisi, Eskisehir
1990 BM Sanat Galerisi, Istanbul
1991 Siyah-Beyaz Sanat Galerisi, Ankara
1992 FY-Art Galeri, Izmir
1993 Siyah-Beyaz Sanat Galerisi, Ankara

İlgili Makaleler

Halil Akdeniz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu