Pierre Cardin kimdir

Ad Soyad: Pierre Cardin Doğum Tarihi: 02 Temmuz 1922 Nereli: San Biagio di Callalta , İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Pierre Cardin kimdir, İtalyan asıllı Fransız modacı

Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922 tarihinde Venedik taraflarında İtalya’nın San Biagio di Callalta şehrinde doğmuştur. O iki yaşındayken ailesi Fransa’ya taşındı. 14 yaşındayken Saint-Etienne şehrinde ünlü bir terzinin yanında çıraklık yapmaya başladı. Paris’de mimarlık okudu.

Özellikle 1960 lı yıllarda “Space Age” adı altında yaptığı avant-garde ve fütüristik moda tasarımları ile tanınmıştır.

Pierre Cardin,1939 Yılında Fransa’da Vichy’de kadın kıyafetleri tasarlamaya başladı. 2. Dünya savaşı süresince Kızılhaç’ ta gönüllü olarak çalıştı. 1944 yılında Paris’e yerleşti. 1944 yılında La Paix’deki modaevinde işe başladı. Zamanın tartışmasız en büyük Fransız modaevi olan Dior’un baş terzisi olmasını sağlayacak mesleki bilgi ve deneyimi orada edindi.

1945 yılından sonra dünyanın en ünlü tasarımcıları ie çalışmaya başladı. sırası ile Madame Paquin, Jean Cocteau, Christian Bernard ve 1947- 1950 yılları arasında Christian Dior ile çalışan Pierre Cardin, 1950 yılında53 yılında Maison De Couture’ u açtı.

1954 yılında ilk kadın koleksiyonlarının sergilendiği mağaza olan “EVE” yani “Havva” adında ki mağazasını açtı. 1957 yılında da “ADAM” yani “Adem” adında ki ilk erkek mağazasını açtı.

1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu ortaya çıkardı. 1963’te dar, vücudu saran giysi türü tayt’ın dünyaya yaygınlaşmasında rol oynadı. 1966 yılında ilk çocuk koleksiyonunu dünyaya sunuyor, ABD’de en çok satan markalar arasında yer alıyor.

1971’de Paris’te “Espace Cardin” mağazasını hizmete soktu. Beatles grubu, heykeltraşlar, oyuncular gibi birçok sanatçı topluluğuna, özgün tasarımlar sundu. 1980 yılında New York’ ta “Metropolitan Saat Müzesi” nde Retrospestive sergisini açarak 30 yıllık çalışmalarını sergiledi.

Geometrik Çizgiler Ve Plastik Hacimler Kullanarak Moda Dünyasının Kelime Haznesini Geliştiren Modacı, 1981 Yılında Paris’ Te Maxim Restaurantı Satın Aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nden Macaristan’a, İngiltere’den Sovyetler Birliği’ne kadar dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü.

1985 Yılında Fransız Moda Endüstrisi’nden ‘Moda Oscar Ödülü’nü Alan Cardin,1987’De Moskova’da 10 Bin Metrekarelik alanda bir mağaza açtı.

1980 ve 1990 Yılları srasında Pierre Cardin butikleri Sofya, Paris, Londra, Pekin, Budapeşte’de açıldı. Daha önce hiçbir modacının yapmadığı dekorasyonlara imza attı. Hiç yorulmadan tüm dünyayı gezdi.

Moda dünyasının öncüsü haline gelen Pierre Cardin, kendisinden önce hiçbir modacının cesaret edemediği konulara girerek kendini kanıtladı, uniseks kavramını yerleşikleştirdi. Pierre Cardin, 60’lı yıllardan günümüze tam 140 ülkede 900 farklı ürün lisansıyla en çok kabul gören ticari markayı oluşturmayı başardı.

1990 yılında ‘Geçmiş/Bugün/Gelecek’ isimli kitabını yazan Pierre Cardin, 1991 yılında UNESCO kçin “Mücevher ve Çernobil Madalyası” tasarladı.

Fransız Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edilen ve ölümsüzlüğü temsil eden kral tacını tasarlayan ilk modacı olan Pierre Cardin’i Milano’daki Franco Sazzani’s Gallery, 2004’te pop modasının trendsetter’ı seçti.

Maxim ve Espace Cardin Galeri Champs-Elysees Paris sahibi olan Pierre Cardin, Fransa’da, Paris’te yaşıyor.

İlgili Makaleler

Pierre Cardin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu