Paula Hitler kimdir

Ad Soyad: Paula Hitler Doğum Tarihi: 21 Haziran 1896 Nereli: Hafeld, Avusturya Meslekler: Ölüm Tarihi: 01 Haziran 1960

Paula Hitler, Adolf Hitler’in 1896 doğumlu kız kardeşi. Kardeşinin nasyonalist görüşlerini paylaştığı biliniyor ancak politik anlamda aktif olmadığı için göz önünde olmamış.

Paula Hitler, 21 Haziran 1896’da Hafeld, Avusturya’da doğdu. Alois Hitler’in üçüncü eşi Klara Pölzl’den olan son çocuğu, Adolf Hitler’in en küçük kardeşiydi. Yaş farkı çok olduğu için onunla hiçbir zaman birlikte oyun oynamamıştı. Hatta ağabeyi, Paula’yı dövüyordu. Paula Hitler, annesi 1907’de göğüs kanserinden öldükten sonra kardeşlerinin bakımını üstlendi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’le bağlantısını kaybetti. 1920li yıllarda tekrar karşılaşmışlardı ve Adolf Hitler Paula’yı alışverişe götürmüştü. 1929’dan itibaren Paula, Adolf Hitler&#lda bir kez görmeye başladı. 1936’da Hitler Paula’dan adını “Paula Wolff” olarak değiştirmesini istedi. “Wolff”, Hitler’in takma adıydı. 1930’dan başlayarak ölümüne kadarki süre zarfında Adolf Hitler, Paula’ya maddi yardımda bulundu.

Paula, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar askeri bir hastanede sekreter olarak çalıştı. Ancak Mayıs 1945’te Amerikan güçleri tarafından tutuklandı ve sorguya çekildi. Sorgu süreci bittikten sonra Viyana’ya döndü, burada el işleriyle uğraşmaya başladı, bir dükkan açtı. 1952’de Almanya’ya taşındı ve burada yaşamaya başladı.

1959 yılında, belgesel yapımcısı bir İngiliz olan Peter Morley’yle röportaj yapmayı kabul etti. Bu röportaj, “Tyranny: The Years of Adolf Hitler” adlı belgeselin bir bölümü olarak yayınlandı. Paula’nın bu belgeselde en çok bahsettiği şey Hitler’in çocukluğuydu. Çok fazla arkadaşı olduğunu, her zaman liderlik özelliğini taşıdığını ve eve hep geç geldiği için ailesinin ona çok kızdığını söylemişti. Bu, Paula’nın ilk ve son röportajıydı.

Paula Hitler, 1 Haziran 1960’da öldü. Hiç evlenmemişti, çocuğu da yoktu. 2005 yılında gömüldüğü yerde adının yazdığı tahta kaldırıldı ve yerine başka biri gömüldü, bu Almanya’da ölümün üstünden 10 yıl geçtikten sonra sıkça uygulanan bir gelenekti. Ancak Geoff Walden’ın web sitesindeki habere göre Paula Hitler’in adı mezarının üzerine tekrar yazıldı.

Paula Hitler’in, kardeşi Adolf Hitler’in radikal nasyonalist görüşlerine katıldığına dair bilg aktif olmamış. Paula’nın savaşın sonlarına doğru Avusturya’da 4000 kişiyi gaz odalarında öldüren Erwin Jekelius’la nişanlı olduğu biliniyor. 2005 Ağustosu’nda tarihçi Timothy Ryback ve Florian Beierl, Paula Hitler’in günlüğünü bulduklarını açıkladı. Bu günlükte Paula, çocukluk yıllarına dair anılarını yazmış ve kardeşi Adolf’un kendisine ve arkadaşlarına uyguladığı tacizleri anlatmıştı. Paula Hitler aynı zamanda Adolf Hitler’in erişkinlik dönemine kadar yaşanayan tek kardeşi olma özelliğini taşıyor.

İlgili Makaleler

Paula Hitler hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu