Eşref Armağan kimdir

Ad Soyad: Eşref Armağan Doğum Tarihi: 1953 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Eşref Armağan kimdir, Eşref görmez bir ressamdir. Doğuştan kördür. Hiç görmemiştir ve renkleri anlamaz.

Eşref Armağan, 1953 yılında İstanbul’da Fatih’te doğmuştur. Hiçbir öğrenim görmüyor. Yazmayı kendi kendine öğreniyor. Küçükken, babasının dükkânında baca borularını keserek ona yardım ediyor. 6 yaşında karakalemle ilk çizgilerini çiziyor. 18 yaşında ise, önce parmakları ile kâğıt üzerine, sonra kartona yağlıboya resim yapmaya başlıyor.

Gözleri hiç görmediği halde, resim yapıyor. Cisimleri eline algılıyor, elinde yoğuruyor ve onlara doğadaki renklerini veriyor. Ne renk biliyor, ne cisim. Ama, o cisimler ve renkler şaşmıyor.

Eşref Armağan doğuştan görme engelli Türk ressamdır. Yaşamı boyunca görmediği nesnelerin maket modellerine parmak uçlarıyla dokunarak onları başarıyla resmedebilmiştir. ‘The Colors of Darkness’ isimli ödüllü belgesele konu olmuştur.

Ayrıca Real Super Humans isimli belgeselde de aynı şekilde kendisinden ayrıntılı bir biçimde bahsedilmektedir. Hiç görmediği nesneleri dokunduktan sonra resmedebilme yeteneği nedeniyle Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından profesörler kendisinin beyin fonksiyonlarını incelemiş, bunun sonucunda Eşref Armağan’ın bir nesneye dokunduğunda beynindeki görülen cisimlerin algılanması ile ilgili bölümün harekete geçtiğine şahit olmuşlardır.

Hakkında ünlü İngiliz bilim dergisi ‘New Scientist’te makale yayınlanan Eşref Armağan, yaşamını Ankara’da kendisi gibi görme engelli eşiyle beraber sürdürmektedir. Menajerliğinene evvel Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir hanım olan Joan Eröncel, ile 1994 senesinde tanışır. Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşısında hayran olur ve ona yardım etmeye karar verir. Hatta onun adına bir internet sitesi açar (www.armagan.com). Şu an yenilenmiş bir sitesi daha bulunmaktadır (www.esrefarmagan.com).

Eşref Armağan, çok özel bir Türk ressamdır. Eserleri hem Türkiye çapında, hem de yurt dışında çeşitli sergilerde yer almıştır.

İlgili Makaleler

Eşref Armağan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu