Osman Yıldırım kimdir

Ad Soyad: Osman Yıldırım Doğum Tarihi: 20 Kasım 1952 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Osman Yıldırım kimdir, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı

Osman Yıldırım, 20 Kasım 1952 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da okuduktan sonra 1969 yılında askeri Hava Harp Okuluna girdi 1972 yılında mezun oldu.

1973 yılında Balıkesir‘deki 9. Ana Jet Üs 192. Filo Komutanlığına keşif pilotu olarak tayin oldu. 1976-1980 yılları arasında Balıkesir’deki 6. Ana Jet Üs Komutanlığında kol uçucusu olarak görev yapmıştır. 1982 yılında Hava Harp Akademisi’nden, 1987 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olmuştur. Takiben Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın çeşitli birliklerinde çalışmıştır.

1994-1997 yılları arasında İtalya, Napoli‘de Airsouth Komuta Kontrol Şube Müdürü, 1997-1999 yıllarında Konya‘daki 3. Ana Jet Üs Değerlendirme Denetleme Başkanı ve Harekât Komutanı olarak görev yaptı. 1999 yılında Tuğgeneralliğe, 2003 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Sırasıyla Ankara‘daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, İzmir, Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs Uçuğı, Ankara’daki Hava Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olup, Hv. Pilot Tümgeneral rütbesi ile 30 Ağustos 2009 tarihinde emekli olmuştur.

Birçok takdir ve taltif rozeti ile ödüllendirilen Osman YILDIRIM, NATO Madalyası da sahibidir.

17 Ekim 2009 tarihinde yapılan Türk Hava Kurumu‘nun 40. Büyük Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa seçildi. Emekli Hv. Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım aynı zamanda, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak da görev yapmaktadır.

Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) Başkan Yardımcılığı görevini de yapmaktadır.

Osman Yıldırım, Sultan Yıldırım ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

30 Ekim 2014 tarihinde Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi, “kurumda bazı usulsüz işlemler yapıldığı” iddiasıyla başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alındı. Ardından yapılan sorgulamalardan sonra ise aralarında Osman Yıldırım ile oğlu Emre Yıldırım olmak üzere 5 kişi “rüşvet”, “ihaleye fesat karıştırmak” ve “mal varlığı değerlerini aklamak” suçlamasıyla tutuklandı

İlgili Makaleler

Osman Yıldırım hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu