Erdal Sarızeybek kimdir

Ad Soyad: Erdal Sarızeybek Doğum Tarihi: ?? ?? 1956 Nereli: Kaman, Kırşehir Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Erdal Sarızeybek kimdir, Erdal Sarızeybek, 1956 yılında Kırşehir, Kaman’da doğmuştur. Aslen Adana ili nüfusuna kayıtlıdır. Kuleli Askeri Lisesini bitirdikten sonra, 1976 yılında Kara Harp Okulu’dan jandarma teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1978-1996 yılları arasında jandarma teşkilatının sınır, eğitim ve iç güvenlik birliklerinde komutanlık yaptı.

1990 yılında Fransız Jandarma Subay Okulundaki İç Güvenlik stajını müteakip 1992-1994 yılları arası Şemdinli Hudut Tabur Komutanlığı görevinde bulundu. Şemdinli Jandarma Hudut Tabur Komutanı olarak görevli iken, PKK’lı teröristlerle üç büyük çatışma yaşadı. Halkın desteği ve Mehmetçiğin kahramanlığı sayesinde terör örgütüne dönemin en büyük darbesi vuruldu. Bu başarıdan dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri Birinci Derece Gümüş Liyakat Madalyası ile ödüllendirildi.

1996-1998 yıllarında Fransa‘da Paris Askeri Ataşe Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 yılında Türkiye’de Adli Kolluk konusunda master yaptı. 1999-2005 yılları arasında van, Manisa ve Şanlıurfa‘da İl Jandarma Komutanlığı görevlerinde bulundu.

2005 yılında atandığı Ankara Uzman Jandarma Öğrenci Alay Komutanlığı görevinde iken albay rütbesinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Albay Erdal Sarızeybek’e Türk Silahlı Kuvvetleri Birinci Derece Gümüş Liyakat Madalyası verilmiştir.

Çok iyi derecede Fransızca bilen Erdal Sarızeybek evlidir ve iki çocuğu vardır.

2007 yılında yapımcı ve yönetmen Serdar Akinan tarafından yapılan “Kan Uykusu” televizyon belgeselinde terörle mücadele yıllarını anlattı. Aynı belgeselde Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu ve bazı subaylar da terör ile mücadele yıllarını anlatmıştır.

Mayıs 2011’de yayınladığı bildiride “Siyasete atılırken kimseden izin almadım, kimseye sormadım ve ülkemin içinde bulunduğu tehditleri görüp bu tehditleri yok edebilmek için, demokratik sistem içinde siyaset yapmanın ve açıkladığım bu şart ve koşullar altında MHP‘de siyaset yapmamın doğru olacağına karar verdim. ” diyerek MHP‘ye katılmıştır.

Halen araştırmacı yazar olarak terörle mücadelesini sürdüren Sarızeybek, Terör, Kaçakçılık,Siyaset ve Karakol Baskınları üzerine kitaplar yazdı.

Kitapları :
2006 – Şemdinli’de Sınırı Aşmak
2006 – Hesaplaşma/Terör Kaçakçılık Hudut ve Biz
2007 – Ya Gazi Paşa Duyarsa
2007 – İhaneti Gördüm
2008 – Son Harekat Kod Adı: Yahuda
2009 – Ergenekon Gölgesinde İhaneti Yaşamak
2010 – Kurt Kapanı
2011 – Çarçella – Anadolu’da Ateşle Oynamak
2012 – Nil’den Fırat’a Devlet Oyunları
2013 – Yüzleşme
2013 – Cemaat ve Barzani

İlgili Makaleler

Erdal Sarızeybek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu