Nurettin Ersin kimdir

Ad Soyad: Nurettin Ersin Doğum Tarihi: 1918 Nereli: Gelibolu Meslekler: , Ölüm Tarihi: 03 Ekim 2005

Nurettin Ersin kimdir, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 18. Genelkurmay Başkanı’dır.

Nurettin Ersin, tam adı Nurettin Kimani Ersin’dir. 1918 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde doğmuştur.

1935 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden, 1937 yılında Piyade Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1938 yılında piyade sınıf okulu’nu bitirdi. Harp Akademisi’ni 1948’de bitirerek kurmay oldu. Ersin, 1963’te tuğgeneral, 1966’da tümgeneral, 1970’te korgeneral, 1974’te de orgeneralliğe yükseldi.

MİT Müsteşar Yardımcılığı, tümgeneral rütbesiyle aynı göreve devam ederek takiben 4. Piyade Tümen Komutanlığı, korgeneral rütbesi ile Batı Menzil Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı, 6. Kolordu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunan Ersin, 22 Ağustos 1975 – 5 Ocak 1976 arasında ise Jandarma Genel Komutanlığı görevinde bulun Kurulu Genel Sekreterliği ve 1. Ordu Komutanlığı görevini takiben 9 Mart 1978’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

1974 Kıbrıs Harekâtı’nda birliklere bizzat Kıbrıs’ta komuta etti. Aynı yıl rütbesi Orgeneralliğe yükseltildi.

12 Eylül Harekâtı’ndan sonra, Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini de yürüten Ersin, 1 Temmuz 1983’te Genelkurmay Başkanlığı’na atanarak Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevine devam etti. Ersin, 6 Aralık 1983’te kendi isteği ile emekli oldu.

Darbenin ardından TBMM’nin yetkilerini kullanan Milli Güvenlik Konseyi, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun‘dan oluşuyordu.

Nurettin Ersin, evli ve iki çocuğu vardı.

Nurettin Ersin, 3 Ekim 2005 tarihinde Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde 87 yaşında vefat etmiştir.

Ankara Etimesgut Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojmanları’nda bulunan İlköğretim Okulu’na ve KKTC’nin Girne şehrinde yapılan bir camiye ismi verilmiştir.

İlgili Makaleler

Nurettin Ersin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu