Engin Alan kimdir

Ad Soyad: Engin Alan Doğum Tarihi: 31 Mart 1945 Nereli: Üsküdar, İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Engin Alan kimdir, Emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı.

Engin Alan, 31 Mart 1945 tarihinde doğmuştur. Babasının adı Kazım, annesinin adı Ayşe’dir.

1965 yılında Kara Harp Okulu‘nu bitirdi. Çeşitli birliklerde görev yaptı. Daha sonra Kara Harp Akademisi‘ni bitirerek kurmay oldu.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

1992’de Tuğgeneral oldu. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996’da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık‘ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türığı ayağını yönetti.

2000’de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini yaptı. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura’sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005’de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz darbe planı davası’ndan “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, şiddet ve cebir kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri’nde MHP İstanbul milletvekili seçildi. 2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan’ın cezasının Yargıtay tarafından onanması nedeniyle milletvekilliği düştü.

1 Haziran 2012’de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı. 14 Haziran 2013’de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi.

Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilen Alan, “Emine Nevin” ile evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

15 Şubat 1999 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan yakalanmasından sonra 1999 yılı Mart ayında, devlet yönetiminden çok önemli bir kişisine Engin Alan şunu söylemişti : “Bir gün gelecek o Ankara’ya gelecek. Ben İmralı’ya gideceğim” demişti. Bir tek adresi şaşırmıştı. İmralı değil Silivri’ye gitti.

Engin Alan, şu an Sincan Cezaevi’nde hapis yatmaktadır.

Madalyaları :
Kıbrıs Savaş Madalyası
TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası
TSK Başarı Madalyası

İlgili Makaleler

Engin Alan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu