Neil Patrick Harris kimdir

Ad Soyad: Neil Patrick Harris Doğum Tarihi: 15 Haziran 1973 Nereli: Albuquerque, New Mexico, A.B.D. Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Neil Patrick Harris kimdir, How I Met Your Mother adlı dizide oynadığı Barney Stinson karakteri ile tanınan Amerika’lı ünlü aktör.

Her ikiside avukat olan Ron ve Shelia Harris çiftinin ikinci çocukları olan Neil Patrick Harris, 15 Haziran 1973 tarihinde Amerika‘nın New Mexico eyaletine bağlı olan Albuquerque şehrinde doğdu ve gençlik yıllarını bu şehre bağlı olan Ruidoso kasabasında geçirdi. İlkokuldayken, Oz Büyücüsü adlı tiyatro oyununda Toto rolünü oynayarak ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştiren Harris, okulda onur ödülü almış olan seçkin bir öğrenciydi.

1988 yılında, yönetmen Mark Medoff tarafından oyunculuk yetenekleri keşfedilen Harris, Clara’s Hearth adlı filmde ünlü oyuncu Whoopi Goldberg ile oynama şansı buldu ve bu filmdeki rolü ile Golden Globe ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl içerisinde, çocuklara yönelik bir fantazi filmi olan Purple People Eater adlı filmde rol aldı.

1989 yılında, Dr. Douglas “Doogie” Howser rolüyle yer aldığı Doogie Howser M.D. adlı dizide başrol oyuncusu olarak televizyon kariyerine başladı. 1993 yılına kadar devam eden başarılı dizi, Harris’e ikinci Golden Globe adaylığını getirdi. 1993-1995 yılları arasında çeşitli yapımlarda yardımcı oyuncu olarak çalışan Harris, 1995 ile 2000 yılları arasında Undercover Brother, Starship Troopers ve Harold and Kumar adlı filmlerinde içinde bulunduğu pek çok yapımda ufak rollerde oynadı.

Sweeney Todd‘un konser uyarlamasında oynadığı Tobias Ragg rolü ile tiyatro eleştirmenlerinden tam not aldı. 2001 ve 2004 yılları arasında Brodway‘de pek çok müzikalde sahne sahne alan Neil Patrick Harris, 2004 yılında kendisine dünya çapında bir ün getirecek olan How I Met Your Mother dizisine başladı.

Kadınlara, paraya ve takım elbiselere düşkün, genç bir züppeyi canlandırdığı Barney Stinson karakteri seyirciler tarafından o kadar fazla sevildi ki adı dizinin önüne geçmeye başladı. Oynadığı karakter ile gerçek yaşamındaki cinsel tercihlerinin birbirini tutmadığı 2006 yılında ortaya çıktı. People dergisine verdiği röportajda kendisi gibi ünlü bir aktör olan David Burtka ile eşcinsel bir ilişkisinin olduğunu belirten Adams, “bu durumu kamuoyuna duyurmaktan rahatsız olmadığını” da açıkça dile getirmiş oldu.

How I Met Your Mother‘daki karakteri Barney Stinson gibi usta oyuncunun kendisi de tam bir sihir tutkunu. Sihirbazlık yetenekleri sayesinde, 2006 yılında Tannen’s Magic Louis Ödülü‘nü kazanan Harris, 2008 Dünya Sihir Ödülleri töreninin de sunuculuğunu yaptı..

2004 yılından beri aktör sevgilisi David Burtka olan kariyerine Brodway müzikalleri, How I Met Your Mother dizisi ve sihir gösterileri ile devam ediyor.

Ünlü aktörün en sevdiği film 1954 yapımı olan Alfred Hitchcock klasiği Rear Window, en sevdiği içecek Red Bull ve boş zamanlarında yapmaktan en fazla hoşlandığı etkinlik sihirbazlık gösterileri.

Rol Aldığı Filmler; Purple People Eater (1988), Clara’s Heart (1988), Stranger in the Family (1991), The Man in The Attic (1995), Not Our Son (1995), Animal Room (1995), Starship Troopers (1997), The Christmas Wish (1998), The Proposition (1998), Joan of Arc (1999), The Next Best Thing (2000), Undercover Brother (2002), The Mesmerist (2002), Harold & Kumar Go to White Castle (2004), The Golden Blaze (2005), Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008), The Best and The Brightest (2010), A Very Harold and Kumar Christmas (2010), Beastly (2010)

Rol Aldığı Televizyon Yapımları; Top Chef Masters, Doogie Howser, M.D., Stark Raving Mad, How I Met Your Mother, Roseanne cameo as Doogie Howser, Saturday Night Live [21], Law and Order: Criminal Intent as John Tagman [22], Numb3rs, Will & Grace as Bill, Son of the Beach, The Outer Limits as Howie, Quantum Leap, Jack & Bobby, Sesame Street, The Christmas Blessing

İlgili Makaleler

Neil Patrick Harris hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu