Ferdi Tayfur (Dublaj) kimdir

Ad Soyad: Ferdi Tayfur (Dublaj) Doğum Tarihi: ?? ?? 1904 Nereli: Çanakkale Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 21 Mart 1958

Ferdi Tayfur (Dublaj) kimdir, Ferdi Tayfur, 1904 yılında Türk bir baba ile Alman bir annenin oğlu olarak Çanakkale‘de doğdu. Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin Tayfur; annesi ise aslen Alman olup Müslümanlığı kabul etmiş Aliye Hanım’dı. Miralay Hüseyin Tayfur, Osmanlı Ordusu’na top almak için gittiği Almanya’daki bir baloda tanışmıştı Aliye Hanım ile. Ferdi Tayfur’un kardeşleri Hayri ve Adalet (Cimcoz) dur.

Ferdi Tayfur, 12 yaşında askeri Rüşdiye öğrencisi iken 1916 yılında annesinin memleketine Berlin- Almanya’ya gitti. Lise öğrenimini Almanya’da tamamladı. 1924 yılına kadar Berlin‘de kaldı. Parasızlık nedeniyle mühendislik öğrenimi yarıda bırakıp Türkiye’ye döndü.

Şark Demiryolları’nda memur olarak işe başladı. Maceracı bir ruhu vardı. Sürekli iş değiştirdi. Varna‘da bir gemide tayfalık yaptı. Sofya‘da dolandırıldı! İstanbul‘da sinema artisti oldu. 1931 de Çanakkale Geçilmez filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Bu filmin çekimi sırasında karşılaştığı Melek’e vuruldu. Aynı yıl evlendiler.

Çok mutluydular. Birbirlerinden hiç kopmuyorlardı. Ferdi Tayfur, eşinden ayrılmamak için kayınpederi Muhlis Sabahattin’in yazdığı bir oyunla, oyuncu olarak turneye bile çıktı. İstanbul davetlerinin vazgeçilmiş iki siması oldular. Gösterişli bir hayatları vardı.

Ferdi Tayfur evlenmeden önce Beyaz Rus bir dansöz kadın sayesinde kokainle tanışmıştı. Ve zamanla eşi Melek’i de bu yalancı dünyaya çekmişti. Karı koca kokainmandılar! Melek’in Şekerci Hacı Bekir’le yakınlığı Ferdi Tayfur’u çıldırttı. Her gün kavga ediyorlardı. Boşandılar.

Daha sonra çoğu Muhsin Ertuğrul‘a ait olan Bir Millet Uyanıyor Cici Berber, Milyon Avcıları, Leblebici Horhor Ağa filmlerde rol aldı. Nasrettin Hoca Düğünde adlı filmi yönetmen olarak tamamladı.

1930’lu yıllarda, yabancı filmleri, Mahmut Moral yönetimindeki Darülbedayi/İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçıları seslendiriyordu. Zamanla sanatçıların konuşmaları doğal gelmemeye başladı. Dublaj yönetimi, o dönemde İpekçiler’in İpek Filmi ile yakın ilişkide olan Nazım Hikmet‘e görev verdi. Nazım Hikmet çeşitli meslekten kişileri dublaj sanatçısı yaptı. Bunlardan ikisi de Ferdi Tayfur ve eşi Melek’ti. İlginç ses tonu ve kendine özgü vurgularıyla Ferdi Tayfur kısa sürede “dublaj kralı” oldu. Nazım Hikmet‘den sonra İpek Film’de dublaj yönetmenliğini Ferdi Tayfur üstlenir.

Özellikle komedi filmlerindeki kendine özgü seslendirme çalışmalarıyla tanınmıştır. Kendine özgü sesi, vurgulamaları ve esprileriyle asıl bu alanda ünlendi Ferdi Tayfur. Laurel-Hardy, Arşak Palaberinde kendi esprilerini de katarak hem bu karakterlerin hem de sinema sanatının Türkiye’de ilgi görmesine katkıda bulundu

Ferdi Tayfur, 1931 de Tiyatro, sinema ve operet oyuncusu “Melek Kobra” ile bir evlilik yaptı
Ses tellerinde meydana gelen sorunlardan dolayı dublajı ve sinema sanatçılığını bıraktı. Bir süre tiyatrolarda şovmenlik, meddahlık yaptı.

Boşandığı eski karısının vücudunu Uyuşturucu yok etmişti ve 6 Aralık 1939’ta hayata gözlerini kapattı. “Lorel-Hardy”yi tek başına özgün sesiyle seslendiren Ferdi Tayfur, kokainden sonra zamanla eroine de bulaştı. Onun da ömrü uzun olmadı. Uyuşturucu tedavisi gördüğü Bakırköy’de, 21 Mart 1958’de yaşama veda etti.

Yönetmenlik yaptığı filmler :
1957 Hata / Bırakın Ağlayım

1954 Öldüren Sır

1948 İstiklal Madalyası

1947 Kerim’ın Çilesi

1946 Senede Bir Gün

1943 Nasreddin Hoca Düğün’de

Senaryo yazarı :
1957 Hata / Bırakın Ağlayım

Oyuncu :

1948 İstiklal Madalyası

1947 Kerim’ın Çilesi

1946 Senede Bir Gün

1944 Deniz Kızı

1943 Nasreddin Hoca Düğün’de
1940 Şehvet Kurbanı

1937 Güneşe Doğru

1934 Milyon Avcıları

1933 Leblebici Horhor Ağa
1933 Cici Berber

1932 Bir Millet Uyanıyor

İlgili Makaleler

Ferdi Tayfur (Dublaj) hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu