Mukrin bin Abdülaziz kimdir

Ad Soyad: Mukrin bin Abdülaziz Doğum Tarihi: 15 Eylül 1945 Nereli: Suudi Arabistan Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mukrin bin Abdülaziz kimdir, Suudi Arabistan‘da 23 Ocak 2015 tarihinde Salman Bin Abdülaziz Kral ilan edilince Veliaht Prens olarak açıklandı. Ancak, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı.

Mukrin bin Abdülaziz, 15 Eylül 1945 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad’da doğmuştur. Babası Abdülaziz El Suud, annesi babasının 19ncu eşi Baraka Al Yamaniyah’dir. Vehhabi mezhebindendir. Mukrin bin Abdülaziz, Riyad’da Riyadh Model Institute’de okudu. Sonra da İngiltere‘de Cranwell RAF Kolejinde okudu. 1968 yılında pilot teğmen olarak mezun oldu. 1970 – 1973 yılları arasında 2’nci Hava Filosu Komutanı olarak görev yaptı. 1974 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘nde master yaptı. 1977 yılında Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde hava operasyonları direktörü ve planları ve operasyon bölümü başkanı asistan olarak atandı.

18 Mart 1980 tarihinde Suudi Arabistan’da bir şehir oladı. 1999 yılına kadar bu görevde kaldı. 24 Kasım 1999 tarihinde Medine Bölgesine vali olarak atandı. 22 Ekim 2005 tarihine kadar bu görevine devam etti.

22 Ekim 2005 tarihinde kardeşi kral Abdullah bin Abdülaziz onu Suudi Arabistan’ın istihbarat ajansı genel müdürü olarak görevlendirdi. 19 Temmuz 2012 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 19 Temmuz 2012 tarihinde kral bakanı rütbesi ile özel kraliyet danışmanı ve elçisi olarak atadı.

Mukrin bin Abdülaziz, 1 Şubat 2013 tarihinde Kral Abdullah’ın ikinci başbakan yardımcısı olarak atandı.

23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan kralı Abdullah bin Abdülaziz ölünce veliaht prens olarak Kraliyet divanı tarafından Salman Bin Abdülaziz Kral ilan edildi. Abisinin Veliahtı olarak da Mukrin bin Abdülaziz olduğu açıkladı. Ancak, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz tarafından 29 Nisan 2015 tarihinde Veliaht Prens olarak Muhammed bin Nayif atandı. İkinci Veliaht Prens olarak Muhammed bin Salman atandı.

Oğlu prens Mansur bin Mukrin 5 Kasım 2017 tarihinde Suudi Arabistan‘da düşen helikopterde hayatını kaybetti.

Mukrin bin Abdülaziz’in astronomi, edebiyat ve Arapça şiir ve binlerce kitap içeren büyük bir kütüphanesi vardır.

Mukrin bin Abdülaziz, ABTA binti Hamoud Al Rashid ile evlidir. 14 çocuğu vardır.
Çocukları :
Kızları :
Mudahawi, Layla, Mishail, ABTA, NUF, Lamiya, Jamahir ve Sara

Oğulları :
Fahd, Abdülaziz, Faysal, Turki, Mansur ve Bandur.

Oğlu Prens Turki bin Mukrin âl Saud (d.1973) Türkiye’de gayrimenkul şirketi kurdu. Prens Turki Cidde’de Rabigh Wings Aviation Academy pilot ve CEO’su. Prens Turki Suudi Havacılık Kulübü Yönetim Kurulu üyesidir.

İlgili Makaleler

Mukrin bin Abdülaziz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu