Muharrem Gürses kimdir

Ad Soyad: Muharrem Gürses Doğum Tarihi: 15 Ağustos 1913 Nereli: Amasya Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Muharrem Gürses kimdir, Muharrem Gürses, 15 Ağustos 1913 tarihinde Amasya’da doğmuştur. Komedyen Atilla Arcan ve Kemal Gökhan Gürses’in babasıdır. Hababam sınıfında ‘okulun sahibi’ rolüyle tanınır.

İstanbul Öğretmen Okulu’ndan resim öğretmeni olarak mezun oldu. Samsunda öğretmenlik yapmaya başladı.

17 yaşında amatör tiyatro oyunculuğuna başlayan Gürses, 1931 yılında Şehir Tiyatrosuna girdi. Ankara Radyosu temsil kolunda çalıştı. Ses Tiyatrosu, İstanbul ve İzmir Şehir Tiyatroları’nda görev aldı. Gazetelerde tefrika romanlar yazdı.

1943 yılında 30 yaşındayken, Sezer Sezin ve Hulusi Kentmenle birlikte Gürses Tiyatrosunu kurdu ve sırasıyla Millet, Sirkeci Şafak ve Ses Tiyatrolarında sahneye çıktı.

1949 da Zehirli Şüphe adını taşıyan senaryosu sinemaya aktarıldı. 1951’de “Zeynep’in Gözyaşları” filmiyle yönetmenliğe başladı. Fotoromanlar çekti, 1960’lı yıllardan sonra oğlu Atilla Arcan‘nın adını verdiği Atilla Film’i kurdu ve kendi filmlerini çekmeye başladı. Kendi şirketi adına başrollerini oğlu Atilla Arcan‘ın oynadığı kostümlü tarihi filmler çekti. Ardından “Hz. Yusuf’un Hayatı”yla başlayan hazretli filmler geldi. Bu yıllarda 1950’li yıllarda çektiği ve çok iş yapan filmleri ikinci kez çekti. 1970’li yıllarda ise şarkılı, türkülü filmlere imza attı.

ilk filminden itibaren hemen hemen tüm çalışmalarında oyuncu olarak yer aldı. Oyunculuğun kendisi için bir hastalık olduğuna ve her yönetmenin aynı zamanda oyuncu olması gerektiğine inanan sanatçı, kendisiyle yapılan bir röportajda, “Oynamayan, oynatamaz,” diyerek oyunculuğun gücünü vurguladı.

Filmlerine bakarsanız; okul müdürü de olmuştur polis de, muhtarda olmuştur belediye başkanıda, bakkal, hakim, ağa, din adamı, başbakan’da.

Türk sinemasının en fazla film üreten yönetmenlerinden birisi olan Gürses, sinemamıza melodram kalıbını ilk kez getiren ve yerleştiren yönetmen oldu. Gürses’in başlattığı ve “Gürses Ekolü” denilen melodramlar, günümüze kadar hiç değiştirilmeden çeşitli yönetmenler tarafından sürdürülmüştür.

Türk sinemasına onun kadar çok film çeken ve onun kadar çok para kazandıran bir başka yönetmen gelmedi diyebiliriz. Bir haftada üç-dört film çekebilen, üstelik filmleri iş yapan ender yönetmenlerimizden biri

50’lerde “Bir Dağ Masalı”, “sürgün”, “Allahtan Bul”, “İngiliz Kemal” vb. filmlerde oyunculuk yaptı.
Ayrıca 7 romanı, 19 tiyatro, 6 radyo oyunu var. Önemli filmleri: Kubilay (1953), Sazlı Damın Kahbesi (1956), Nemrud (1979).

Muharrem Gürses, 7 Nisan 1999 tarihinde vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Muharrem Gürses hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu