Muhammed Mursi kimdir

Ad Soyad: Muhammed Mursi Doğum Tarihi: 08 Ağustos 1951 Nereli: Şarkiye, Mısır Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Muhammed Mursi kimdir, Mısır’ın 2012 yılında seçimle ilk defa başa gelen, 5. Cumhurbaşkanı, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu indirildi.

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde Şarkiye, Mısır‘da doğmuştur. Tam adı “Muhammed Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat”dır. Mısır’ın kuzeyindeki Nil Deltası’ndaki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğmuştur. 4 kardeşi vardır. İlk eğitimini köyünde aldıktan sonra 1975 – 1978 yılları arasında Kahire Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nde okudu. Metalurji üzerine yüksek lisans yaptı.

Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde 1982 yılında tamamladı. 1982-1985 yılları arasında Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu. Ardından eğitim vermek için Mısır’daki Zagazig Üniversitesi’ne gelerek öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1985 senesinden 2010 senesine kadar mühendislik fakültestı.

İdeolojik bakımdan yakın olduğu “Müslüman Kardeşler” hareketi içerisinde siyasete atıldı. 2000 yılında bağımsız olarak milletvekili seçildi. 2005 yılına kadar Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı.

2011 Mısır Devrimi’ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler’in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi’nin başkanı seçildi.

30 Haziran 2012 tarihinde Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri’nde seçilerek Mısır’ın 5. Cumhurbaşkanı oldu.

Muhammed Mursi, Suriye’deki muhalif güçlerin destekçisi oldu. Beşşar Esad‘in destekçilerini “Kafir” olarak nitelendirerek kınadı. Kahire’deki Suriye Konsolosluğunu kapatıp Suriye büyük elçisini sınır dışı etti.

Muhammed Mursi, 1979 yılında Necla Mahmud ile evlendi. Shaimaa, Ahmed, Osama, Omar, Abdullah adlarında 5 çocuğu vardır.

3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askeri bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi. Muhammed Mursi gözaltına alındı, ev hapsinde tutulmaya başladı. Son olarak Muhammed Mursi, İskenderiye‘nin kuzeyindeki Burcu’l-Arab Hapishanesi’nde tutulmaktadır.

İlgili Makaleler

Muhammed Mursi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu