John F. Kennedy kimdir

Ad Soyad: John F. Kennedy Doğum Tarihi: 29 Mayıs 1917 Nereli: Brookline, Massachusetts, ABD. Meslekler: Ölüm Tarihi: 22 Kasım 1963

John F. Kennedy kimdir, Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. başkanıdır ve Ocak 1961’den suikasta uğradığı Kasım 1963’e kadar görevini yerine getirmiştir.

Tam ismi John Fitzgerald Kennedy’dir. Genellikle John F. Kennedy, hatta bazan kısaca JFK olarak anılır.

John F. Kennedy, 29 Mayıs 1917 tarihinde Brooklyn, Massachusetts‘de doğmuştur. Babası Joseph P. Kennedy, annesi Rose Fitzgerald’dır. Robert Kennedy, (Ted) Edward Moore Kennedy, Joseph P. Kennedy Jr adında 3 erkek kardeşi ve 5 kız kardeşi vardır. Harvard College’i bitirmiştir.

İkinci Dünya Savaşı zamanında askerliğini (Patrol Torpedo) PT gemisi komutanı olarak yaptı.

1946 yılında Massachusetts eyaleti Demokrat Parti’nin adayı olarak Kongre üyeliğine seçildi. 1948 ve 1950 seçsilciler Meclisi’nde üç dönem (1947-53) görev yaptı.

1960 yılında Demokrat partinin başkan adayı oldu. O zamanki başkan yardımcısı Richard Nixon‘u seçimlerde yenerek 43 yaşında ABD’nin en genç başkanı oldu.

1961 yılında Kennedy Küba başkanı Fidel Castro‘yu devirmek amacıyla 1400 kadar Amerika yanlısı Kübalıyı CIA yardımıyla Küba’ya çıkarttı. Domuzlar Körfezi Çıkartması, adı ile anılan çıkartma başarısızlığa uğradı. Küba’ya ayak basanların büyük bölümü öldürüldü ya da tutuklandı. Kennedy sonunda bir açıklama yaparak olayın bütün sorumluluğunu tek başına üstlenmek zorunda kaldı.

1962 yılında Amerikan U2 casus uçakları Amerika’ya çok yakın bir ülke olan Küba’da Sovyet yapımı orta menzilli balistik füzelerin (atom bombası) varlığını saptadılar. Bu durum Amerika ve Sovyetler Birliği’ni tarihin en büyük nükleer savaş tehlikesinin eşiğine getirdi. Uzun bir gerginlik sonrasında Kennedy ve Sovyetler Birliği’nin başbakanı Nikita Kruşçev anlaşmaya vardılar. Sovyetler Birliğinin füzelerini Küba’dan geri çekmesine karşılık, Amerika da kendi füzelerini Türkiye’den geri çekme güvencesi verdi.

22 Kasım 1963 tarihinde Amerika’nın Dallas şehrine yaptığı bir ziyaret sırasında John F. Kennedy bir suikast sonucu öldürüldü. Aynı gün içinde Lee Harvey Oswald suikast suçundan tutuklandı, fakat iki gün sonra Oswald’ın kendisi de Jack Ruby isimli bir kişi tarafından Dallas polis karakolunun bodrum katında vurularak öldürüldü.

ABD 35. Başkanı olan Kennedy’nin neden, niçin ve kimler tarafından ölürüldüğü hala bir sır olarak durmaya dev komplo teorileri bulunuyor.

Söz konusu suikast Zapruder adlı bir kişi tarafından 8 mm’lik Bell&Howell kamerası ile görüntüledi tüm soruşturmaların ana inceleme dayanağı bu görüntüler oldu. Suikastta İtalyan yapımı olan Manlicher Carcano dürbünlü tüfeğin kullanıldığı açıklandı. Kennedy üstü açık araba ile halkı selamlar iken ilk kurşun ensesinin altından girip kravat düğümünden çıkmış ikinci mermi Dallas Valisi Connaly’i sırtından ağır yaralamış üçüncü ve ölümcül darbe Kennedy’nin kafasının üst bölümünü parçalamıştır. O şekilde araç doğrudan hastaneye yönlenmiş ancak Kennedy tüm çabalara karşın kurtarılamamıştır. İlk atış ile son atış arasında yaklaşık 5,6 saniye bulunmaktadır.

John F. Kennedy, 1953 yılında Jacqueline (Lee Bouvier) Kennedy ile evlendi. Caroline Kennedy, John F. Kennedy Jr., Patrick Bouvier Kennedy, Arabella Kennedy adında 4 çocuğu vardır.

Kennedy’lerin akıbetleri :
1944: ABD Başkanı John F. Kennedy’nin (JFK) ağabeyi Josephy Kennedy Jr. İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetti.
1948: Ailenin en büyüğü ve JFK’nin ablası Kathleen Cavendish, Fransa gezisi sırasında uçak kazasında öldü.
1963: JFK, uğradığı suikastte öldü.
1968: JFK’nin en küçük kardeşi Robert Kennedy, ABD Başkanlığı için yürüttüğü seçim kampanyası sırasında suikaste kurban gitti.
1984: Robert Kennedy’nin oğlu David, aşırı doz uyuşturucu nedeniyle öldü.
1997: Robert Kennedy’nin oğlu Michael Kennedy 39 yaşında kar tatili sırasında Amerikan futbolu oynarken kaza eseri öldü.
1999: JFK’nin oğlu John Kennedy Jr. uçağının gece yarısı okyanusa çakılması sonucu eşiyle birlikte öldü.
Kennedy kardeşlerden yalnızca (Ted) Edward Moore Kennedy, doğal yollardan öldü.25 Ağustos 2009 tarihinde kanserden ölmüştür.

İlgili Makaleler

John F. Kennedy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu