Moshe Katsav kimdir

Ad Soyad: Moshe Katsav Doğum Tarihi: 05 Aralık 1945 Nereli: Yazd, İran Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Moshe Katsav kimdir, Moshe Katsav, 1945 İran doğumlu İsrailli devlet başkanı. 1 Ağustos 2000‘den bu yana İsrail’in 8. Cumhurbaşkanı.

Moshe Katsav, 5 Aralık 1945‘te İran’ın Yazd şehrinde, 8 çocuklu Musevi bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Katsav, küçük bir çocukken, 1951 yılında ailesi İsrail’e göç etti. Kısa bir süre Haifa‘daki Sha’ar Ha’Aliyah göçmen kampında kalan aile daha sonra bugünkü adı Kiryat Malachi olan Be’er Tuvia yakınlarındaki Kastina Ma’abara göçmen kampına yerleştirildi.

Ben Shemen Agricultural School‘dan ve Be’er Tuvia’daki liseden mezun olmasının ardından 1964‘te İsrail Savuma Kuvvetleri‘ne giren Katsav, onbaşı rütbesiyle haberleşme sınıfında hizmet verdi. Okuldaki ve ordudaki yılları boyunca farklı işlerde çalışarak ailesine destek oldu.

1968 yılında, büyüdüğü kasaba olan Kiryat Malachi’den Kudüs Musevi Üniversitesi’ne (Habrew University of Jerusalem) girmeye hak kazanan ilk öğrenci oldu. Tarih ve matematik alanlarındaki eğitimi sırasında bir lisede aynı alanlarda dersler verdi ve aynı zamanda Likud Partisi Gençlik Konseyi başkanlığı yaptı. Ayrıca Yediot Ahranot adlı gazetede yazılar yazan Katsav, üniversite yılları boyunca geri kalan hayatında olduğu gibi aktif bir lider portresi çizdi.

Moshe Katsav, 1969 senesinde henüz 24 yaşındayken, muhafazakar Likud Partisi’nden Kiryat Malachi belediye başkanlığına seçilerek İsrail’in gelmiş geçmiş en genç belediye başkanı ünvanını aldı. 19741981 yılları arasında da belediye başkanlığı görevine devam ederken aynı partiden 1977‘de İsrail parlamentosu Knesset‘e girdi. İlk kez seçildiği bu 9. Knesset’te dönemin başbakanı Menachem Begin tarafından Musevilerin İsrail’e göçünü teşvik amacıyla iki kez İran’a gönderildi.

1 Ağustos 2000‘de, İsrail’in Likud Partisi mensubu ve “Müslüman bir ülkede doğan ilk cumhurbaşkanı” oluncaya kadar parlamentolarda, farklı komite ve bakanlıklarda birçok görevde bulundu:

10. Knesset’te, Menachem Begin ve Yitzhak Shamir hükümetlerinde Bayındırlık ve İskan Bakanı vekili olarak hizmet verdi (19811984).

11. Knesset’e Likud Partisi’nin ilk 7 üyesi içinde seçildi ve Emek ve Refah Bakanı olarak görev aldı(19841988).

12. Knesset’te ise,Yitzhak Shamir hükümeti altında Ulaştırma Bakanı (19881992) ve Benjamin Netanyahu hükümetinde de Turizm Bakanı ve Başbakan Vekili olarak görev yaptı (19961999).

13. Knesset süresince muhalefette olan Likud Partisi Başkanı olarak parlamentoda hizmet verdi (19992000).

Kamusal alanda da: İran Göç Organizasyonu Başkanlığı, Yüksek Öğretim Komisyonu Başkanlığı, Ben-Gurion University Board of Trustees üyeliği, Kimsesiz Çocuklar Komisyonu üyeliği yapan Moshe Katsav, 1998‘de Nebraska Üniversitesi’nce fahri doktora ünvanına layık görüldü (Honorary Doctorate of Humane Letters from the University of Nebraska, Omaha).

31 Temmuz 2000‘de, Knesset’teki cumhurbaşkanlığı seçiminde [Shimon Peres‘e karşı 57 oy farkla 63 oy alarak 8. İsrail Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı seçildiği gün söylediği ilk sözler şöyledir:

Moshe Katsav, 1948 doğumlu Gila Katsav ile evli ve beş çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Moshe Katsav hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu