François Hollande kimdir

Ad Soyad: François Hollande Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1954 Nereli: Rouen, Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

François Hollande kimdir, Fransa Cumhurbaşkanı

François Hollande, 12 Ağustos 1954 tarihinde Fransa‘nın Rouen şehrinde doğmuştur. Babası Georges Gustave Hollande bir doktordur. Annesi Nicole Frédérique Marguerite Tribert’dir.

Saint Jean-Baptiste de La Salle yatılı okulunda eğitim gördü. Paris‘te işletme okudu. École Nationale d’Administration‘da okudu. Daha sonra Institut d’Études Politiques de Paris’te siyaset eğitimi aldı. 1980 yılında buradan mezun oldu.

François Hollande, öğrencilik yıllarında başladığı siyasi faaliyetlerini, 1979’da Sosyalist Parti’ye üye olarak sürdürdü. 1997-2008 yılları arasında Sosyalist Parti’nin Birinci Sekreteri olarak görev yaptı.

Hollande, François Mitterrand yönetimi sırasında kabinede ekonomik danışman rev aldı.

1988-93 arasında Correze ili birinci bölgeden milletvekili olan Hollande, bu göreve 1997’de tekrar seçildi. 2001-2008 yıllarında Tulle’de Belediye Başkanlığı yapan sosyalist politikacı, 2008 yılından bu yana Corrèze Genel Meclisi Başkanı.

1988’den bu yana Correze milletvekili olan Hollande, 1997’de Lionel Jospin’den parti liderliğini devraldı ve on yılı aşkın bir süre bu görevi yürüttü.

2007 yılında eşi Ségolène Royal’in Nicolas Sarkozy karşısında yenilmesi yüzünden parti içinde yaşanan gerginlik üzerine 2008’de parti liderliğinden istifa etti.

Daha sonraki yıllarda, o dönemde gazeteci Valerie Trierweiler ile ilişki yaşamakta olduğu ortaya çıktı. Hollande, o tarihten bu yana Paris Match dergisinde siyasi muhabir olan Trierweiler ile beraberliğini sürdürüyor.

François Hollande’a, 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için en uygun aday gözüyle bakılmaya başlandı. Hatta eski muhafazakar cumhurbaşkanı Jacques Chirac‘dan umulmadık bir övgü bile aldı.

Hollande, 16 Ekim 2011 tarihinde, Sosyalist Parti’nin ön seçimini kazanarak 2012 başkanlık seçimleri için partisinin resmi adayı oldu. 23 Nisan 2012’de gerçekleştirilen 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turunda oyların yüzde 28,63’ünü alarak sandıktan birinci sırada çıktı. 10 adayın yarıştığı ilk turun ardından, François Hollande ve Nicolas Sarkozy en fazla oyu alarak ikinci tura kalma başarısı göstermişti.

6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı oyların % 52sini alan Sosyalist Parti’nin adayı François Hollande oldu. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise yüzde 48 oranında oy aldı.

François Hollande, 1973 yılında politikacı Ségolène Royal ile evlendi. Haziran 2007 yılında boşandı. Thomas, Clémence, Julien, Flora adlarında 4 çocuğu vardır. François Hollande, Kasım 2007 yılında gazeteci Valérie Trierweiler ile evlenmiştir.

Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmayan Hollande, buna karşın Ankara‘nın tam üyelik için önünde uzun bir yol olduğuna inanıyor.

İlgili Makaleler

François Hollande hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu