Mick Jagger kimdir

Ad Soyad: Mick Jagger Doğum Tarihi: 26 Temmuz 1943 Nereli: Dartford, Kent, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mick Jagger kimdir, İngiliz müzisyen, şarkı sözü yazarı, prodüktör ve aktör. Gerçek adı Michael Phillip “Mick” Jagger‘dır. Rock dünyasının IQ’su en yüksek yıldızı olarak da bilinen Jagger efsanevi rock’n roll grubu The Rolling Stones‘un beyni ve vokalistidir. The Rolling Stones’u sponsorlu ilk müzik grubu yapan ve böylece müziğin endüstrileşmesine önemli katkılarda bulunan Jagger, Microsoft‘a beste satan ilk sanatçıdır. İngiliz ressam Francis Bacon Jagger‘ın birçok kez portresini yapmıştır. Jagger 215 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en zengin müzisyenlerinden biridir. Şarkıcı UFO‘larla yakından ilgilenmektedir ve Michael C. Luckman‘ın Alien Rock: The Rock ‘n’ Roll Extraterrestrial Connection isimli kitabına göre 1968 yılında Marianne Faithfull‘la birlikte UFO’ya tanık olmuştur.

6 Temmuz 1943‘de Dartford, Kent, İngiltere‘de dünyaya geldi. Babası Basil Fanshawe (\”Joe\”) Jagger öğretmen, annesi Eva Ensley Mary Scutts ise Conservative Party‘nin aktif üyelerindendi. Burslu olarak London School of Economics‘da okumadan önce Dartford Grammar School‘da öğrenim gördü. 1962 yılında üniversite eğitimini müzik alanında kariyer yapmak için yarıda bırakan Jagger, Little Boy Blue ve the Blue Boys isimlerinde iki grup kurdu. O dönem yaptıkları müziği folk müziğin coffee-house versiyonu olarak nitelendiriyordu. Müzik konusunda eğitimi olmamasına ve nota bilmemesine karşın şarkı söyleyen Jagger, 19 yaşındayken tutkuyla bağlandığı müziği hayatı boyunca bırakmayacaktı.

Sık sık İngiltere’nin ünlü gece kulüpleri Marquee Club ya da The Ealing Club’e giden şarkıcı, kendisi gibi blues tarzında müzik yapan
Brian Jones ve Keith Richards‘ın hayranıydı. Richards’la okul yıllarından da arkadaş olan Jagger, Bill Wyman, Ian Stewart ve Charlie Watts‘la birlikte Rolling Stones’u kurdu. Grubun adı Muddy Waters‘ın “Rollin’ Stone Blues” isimli şarkısından geliyordu. İlk konserlerini Londra‘da Marquee Club’da vermişlerdi. Rolling Stones’un ilk yıllarında Jagger seyirci önünde oldukça beceriksizdi. Ancak daha sonra sahne performansını geliştirdi ve enstrüman çalmayı öğrendi. Ike ve Tina Turner gibi müzisyenlerle sahne alıyorlardı ve Jagger sahnede benzersiz olabilmek için vokallerden yardım alıyordu. Beste yapmaya başladıktan sonra Richards’la iyi bir ikili ve yakın arkadaş oldu. Brian Jones ise diğer grup üyelerine göre daha izoleydi.

1963 yılının nisan ayında Andrew Loog Oldham, grubu Crawdaddy‘de izleme fırsatı buldu ve ertesi gün Rolling Stones’la kontrat imzaladı. Mayıs ayında ise Decca Records’la anlaşan grup ilk single’ları “Come On”u piyasaya sürdüler. İkinci single söz ve müziğini John Lennon ve Paul McCartney‘in yaptığı “I Wanna Be Your Man” oldu. 1964 Ocak ayında grup, dört Amerikan rock’n’soul klasiğinin cover’ından oluşan bir EP çıkardı. Bir ay sonra Bo Diddley‘in “Not Fade Away”in bir versiyonu olan üçüncü single’ı müzik marketlerdeki yerini almıştı. “Not Fade Away” The Rolling Stones’un listelerde ilk onun içine girebilen ilk single’ıydı. İlk albümleri listelere bir numaradan giriş yapan grubun, Haziran ayında ise “It’s All Over Now” isimli single’ları listelerin zirvesine yerleşti ve gruba altın plak ödülü kazandırdı. 1965‘te ikinci albümleri”Rolling Stones Number 2″la müzikseverleri buluşturdular. Albümden çıkan ilk single The Last Time yine liste mücadelesinde başı çekti ve daha sonra gelen “(I Can’t Get No) Satisfaction” The Rolling Stones’un dünya çapında tanınan bir grup olmasını sağladı.

1966 yılında Chrissie Shrimpton‘la 3 yıl süren birlikteliğini sonlandıran Jagger, kendisi gibi şarkıcı olan Marianne Faithfull’la bir araya geldi. 1967‘de İngiliz polisinin uyuşturucu baskınında Marianne Faithfull, Richards ve Jagger, Richards’ın evinde yakalandılar. Bu olayla birlikte uzun süre İngiliz basınının gündeminde kalacaklardı. Aynı yılın ağustos ayında yargılandıkları süre içinde kendilerine destek olan hayranları için kaydettikleri “We Love You” isimli single’ı çıkardılar. Grup üyelerinden Brian Jones performansı gün geçtikte düştüğü için gruptan çıkarıldı. Kısa bir süre sonra da evinin yüzme havuzunda boğularak hayatı sona erdi. Grubun yeni gitaristi ise John Mayall’s Bluesbreakers’dan Mick Taylor oldu.

1968‘de Jagger ilk aktörlük deneyimi için kamera önüne geçti. Nicolas Roeg‘in yönetmenliğini yaptığı Performance isimli film, Jagger’ın oyuncu kimliğiyle de başarılı olduğunu doğrular nitelikteydi. Şarkıcı 2 yıl sonra bu kez Ned Kelly‘nin hayatını canlandıracaktı.
60’lı yılların sonunda The Rolling Stones, dünyanın en iyi rock’n roll grubu olarak adlandırılıyordu.
Jagger’ın 1970’te Marsha Hunt’la olan beraberliğinden Karis Jagger ismindeki kız çocuğu dünyaya geldi ve bir yıl sonra sosyal aktivist Bianca Perez-Mora de Macias ile dünya evine girdi. Macias’la olan evliliği Jagger’ı jet set’in pırıltılı dünyasına taşımıştı. 1971 yılında Jagger’ın ikinci çocuğu Jade Jagger doğdu.

Ölen gitarist Brian’ın anısı için Hyde Park‘ta bir konser verildi ve hemen ardından yeni single “Honky Tonk Woman” müzik marketlerdeki yerini aldı. 1971 yılında plak şirketleri Decca ile anlaşmaları sona eren grup kendi plak şirketleri Rolling Stones Records’ı kurdular. Nisan ayında The Rolling Stones’un önemli albümlerinden biri olarak kabul edilen ve albüm kapağında Andy Warhol’un tasarımının yer aldığı “Sticky Fingers” piyasaya çıktı. 1973 yılında ise “Goats Head Soup” albümünden “Angie” single’ı piyasadaydı.
Menajer olarak Andrew Loog Oldham ve Allen B. Klein‘la çalıştıktan sonra Jagger eski arkadaşı ve meslektaşı
Prens Rupert Löwenstein‘la anlaştı. Löwenstein, grubun mali danışmanıydı.

Mick Jagger 1979‘da 8 yıl evli kaldığı Bianca Perez-Mora de Macias’la yollarını ayırdı ve çift 1980 yılında resmen boşandı. Şarkıcı evliyken süper model Jerry Hall ile adı aşk dedikodularına karışıyordu.O dönemde Hall şarkıcı Bryan Ferry‘le nişanlıydı. Ancak daha sonra bir araya gelen çiftin 1984 yılında Elizabeth Scarlett Jagger ismindeki kız çocukları dünyaya geldi.

1985‘te “She’s The Boss” albümüyle solo kariyerini başlatan Jagger’ın aynı yıl Hall’dan ikinci çocuğu
James Leroy Augustin Jagger doğdu. Jagger, Hall’la olan uzun soluklu birlikteliğini Bali’de evlilikle sonuçlandırdı. Çiftin
Georgia May Ayeesha Jagger ve Gabriel Luke Beauregard isimlerinde iki çocuğu daha oldu.

Jagger 1987‘de Primitive Cool isimli ikinci solo albümünü yayınladı. Bu arada The Rolling Stones’la çalışmalarını sürdürüyor ve single çıkarmaya devam ediyordu. Aynı yıl Ruthless People isimli filmin soundtrack albümünü hazırladı. 1989 yılında Mick Jagger ve Keith Richards, Barbados’taki Eddy Grant’ın stüdyosunda bir araya gelip 2 aylık bir süreçte tamamlanan yeni The Rolling Stones albümünü hazırladılar. 60’lı ve 70’li yıllardaki sound’u tekrar yakaladıkları albüm “Steel Wheels” aynı yılın ağustos ayında piyasadaydı. Albümden çıkan ilk single “Mixed Emotions”la birlikte grup listelerin üst sıralarındaki yerini aldı ve albüm için çıktıkları turnede en iyi sahne performanslarını gösterdiler. 1991 yılında The Rolling Stones’un tüm elemanları solo çalışmaları üzerine yoğunlaştılar ve Virgin Records’la anlaşma imzaladılar.

1992‘de yönetmenliğini Geoff Murphy‘nin yaptığı Emilio Estevez, Rene Russo, Jonathan Banks ve
Anthony Hopkins‘in başrollerini paylaştıkları Freejack isimli bilim kurgu filminde rol alan şarkıcı, bir yıl sonra Wandering Spirit isimli üçüncü albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Aynı yıl The Rolling Stones 30. yıldönümlerini kutladı ve BBC‘deki “London Tonight” programında kendisiyle yapılan röportajda Billy Wyman gruptan ayrıldığını açıkladı.

1995 yılında grubuyla daha önce hiç konser vermedikleri Güney Amerika Turnesi’ne çıkan Jagger, o yıl Victoria Pearman‘la Jagged Films isimli film ve prodüksiyon şirketini kurdu. Casino, The Fan ve Basquiat gibi filmlerin soundtrack’lerini hazırlayan grup, sırasıyla 1997‘de Bridges To Babylon ve 1998‘de “No Security” isimli albümleri piyasaya sürdüler.

Jagger 1999‘da eşi Hall’la birlikte Kabbalah öğretisini benimsedi ve Yahudi mistisizimiyle ilgilenmeye başladı. Aynı yıl süpermodel Luciana Gimenez‘in Jagger’ın bebeğine hamile olduğunu açıklaması üzerine Jagger’ın Hall’la 22 yıllık birlikteliği ve evliliği sona erdi. Yapılan DNA testi sonunda şarkıcının Lucas Jagger‘ın babası olduğu ortaya çıktı.

Şarkıcının 2001’de Goddess in the Doorway isimli dördüncü albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Aynı yıl The Man From Elysian Fields isimli filmde başroldeydi. Jagger 2003‘te en iyi şarkılarını bir araya getirdiği derleme niteliğindeki albümü Mayor of the Sunset Strip’i dinleyicilerle buluşturdu. 2004‘te Alfie filminin soundtrack’ini hazırlayan Hall, Dave Stewart‘la birlikte Old Habits Die Hard isimli bir single çıkardı.

2005 yılında rock’n roll dünyasının efsane dörtlüsü yeni albümleri A Bigger Bang’i hayranlarıyla buluşturdular. Albümde
George W. Bush‘un eleştirildiği Sweet Neo Con isimli şarkı da yer alıyordu.

Paramount Pictures 2007‘de Jagger’ın ünlü yönetmen Martin Scorsese ile birlikte The Long Player isimli film için ortak çalışacaklarını açıkladı.

Fırtınalı özel hayatıyla her zaman gündemde olan Jagger en son Grammy Awards törenine birlikte katıldığı moda tasarımcısı
L’Wren Scott‘la birlikte görüldü.

İlgili Makaleler

Mick Jagger hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu