Axl Rose kimdir

Ad Soyad: Axl Rose Doğum Tarihi: 06 Şubat 1962 Nereli: Lafayette, Indiana Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Axl Rose kimdir, William Bruce Rose, Jr., 1962 doğumlu Amerikalı ünlü hard rock yıldızı. Guns N’ Roses grubunun kurucusu ve geriye kalan tek orjinal üyesi, aynı zamanda da grubun isim haklarının da sahibi.

William Bruce Rose, Jr., Sharon E. Bailey ve William Rose‘un çocukları olarak 6 Şubat 1962‘de Lafayette, indiana’da dünyaya geldi. Oldukça katı ve dindar bir ortamda büyüdü. Küçük bir çocukken, biyolojik babası William Rose tarafından cinsel tacize uğradı. Axl Rose iki yaşındayken, babasının evi terketmesinin ardından annesi, Stephen Bailey (‘Beetle’) ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Axl, üvey babası Bailey tarafından da fiziksel şiddete maruz kaldı.

Stephen Bailey’i öz babası olarak bildi ve William Bailey ismini kullandı.in ardından, onyedi yaşında asıl babasının varlığını öğrendi ve doğum ismi olan William Rose’u geri aldı. Geçirdiği katı disiplin ve baskı altındaki çocukluğunun ardından ilk gençlik yıllarında oldukça asi bir yapıya büründü. Annesin yaşadığı tacizlere rağmen Bailey’den ayrılmaması ve bu ortamda geçen çocukluğu, ilerki dönemlerde hayatına giren kadınlarla problem yaşamasına neden oldu.

Rose’un müziğe olan güçlü ilgisi zamanla kendini gösterdi. Kilise korosunda şarkı söyledi ve piyano çalmaya başladı. Bu dönemlerde Axl adında bir grup kurdu. Sonrasında da Axl ismini kendi yasal ismi olarak kullanmaya başladı.

Axl Rose, gençlik yılları boyunca polisle sayısız defa problem yaşadı; Saldırı ve toplum huzurunu bozmaktan yirmi’den fazla kez tutuklandı. Yasal uyarılar ve avukatının da tavsiyesi sonucu 1980‘lerin başında Indiana’yı terk etti ve rock kariyeri için Los Angeles‘a yerleşti. Burada eski grup arkadaşı Izzy Stradlin ile yeniden biraraya geldi. Hollywood Rose, LA Guns, Rapidfire, A.X.L. ve Rose isimlerinde gruplarda yeraldıktan sonra, 1985 yazında eski L.A Guns grubundaki arkadaşları Tracii Guns ve Rob Gardner ile Guns N’ Roses‘ı kurdu. Kısa süre sonra Tracii Guns’ın yerine Slash, Rob Gardner‘ın yerine Steven Adler gruba dahil oldu. GN’R, 1986‘da Geffen Records ile anlaşma imzaladı ve ilk albümleri “Appetite for Destruction‘ı, 1987 yılında piyasaya çıkardı. Albüm, kısa sürede büyük bir başarı elde etti.

1990 yılında, 1980’lerin ortalarından 1990’ların başlarına dek çalkantılı bir ilişki yaşadığı şarkıcı Don Everly‘nin kızı Erin Everly ile evlendi. Fakat bu evlilikten bir hafta sonra, Rose boşanmak için başvuruda bulundu. Erin Everly’nin hamileliği ve bebeklerini düşürmesi, Axl Rose’u derinden etkiledi. 1991 yılında evliliğinin sona ermesinin ardından ünlü top model Stephanie Seymour ile ilişki yaşamaya başladı. Seymour’a ve oğluna olan sevgisinden dolayı, ona kendisinin sahip olamadığı iyi bir baba figürü olmayı istedi. 1993 başında ayrılmalarının ardından Axl Rose, derin bir depresyona girdi.

Yoğun uyuşturucu kullanımı ve iptal edilen konserlerin yanısıra, şarkılarındaki sözler yüzünden de ırkçı ve homofobik sıfatlarıyla anıldı. En son, “Chinese Democracy adlı bir albüm hazırlığı içinde olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Axl Rose hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Herseyi hakeden bir adam hala evlenmemesi beni cok uzuyor. Bir an once evlenip mutlu olsun istiorum artik. Hayatinda cok zorluk atlatmis birisi. Bir de atlamissiniz ama Rose’un bipolar bozuklugu var bu da degisen karakterini acikliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu