Michael Phelps kimdir

Ad Soyad: Michael Phelps Doğum Tarihi: 30 Haziran 1985 Nereli: Baltimore, Maryland, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Michael Phelps kimdir, Olimpiyat tarihinin en çok altın madalya kazanan sporcusudur.

Michael Fred Phelps, 30 Haziran 1985 tarihinde Maryland eyâletinin Baltimore şehrinde doğmuştur. 5 yaşında hiperaktiflik tedavisine yardımcı olması amacıyla başladığı yüzme, onu genç yaşta tüm dünyanın alkışladığı bir olimpiyat şampiyonu yaptı. 15 yaşında ABD Milli Takımı’na çağrıldı.

2000 yılında katıldığı Sidney Olimpiyat Oyunlarında 200 metre kelebekte elde ettiği 5′incilik sadece kendi yaş grubunun ABD rekorunu kırmasına yetiyordu. 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’ndan 6 altın ve 2 bronz madalyayla ayrıldı.

2008 Çin’deki Pekin Olimpiyatlarında, Mark Spitz’in Münih-1972′de 7 altın madalya alarak kırdığı rekoru kırarak bir olimpiyatta 8 altın madalya kazanan ilk sporcu oldu.

Katıldığı 2 Olimpiyat oyunlarında aldığı toplam 14 altın madalya i çok altın alan sporcusudur. Dünya şampiyonaları ve olimpyatlarda toplam 37 altın madalyası vardır.

5 yaşından beri yüzen ve 1,93 metre boyunda olan Michael Phelps’in açık kol uzunluğu, vücut boyu ile orantılı olması gerekirken 10 cm daha uzun. Bu da ona büyük bir genetik avantaj sağlıyor.

İlgili Makaleler

Michael Phelps hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu