Michael Moore kimdir

Ad Soyad: Michael Moore Doğum Tarihi: 23 Nisan 1954 Nereli: Michigan, Amerika Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Michael Moore kimdir, İrlanda asıllı Amerikalı yönetmen, gazeteci, prodüktör, yazar. Globalizasyon, Irak Savaşı, Amerika, George Bush ve büyük dünya şirketleri gibi konular hakkındaki kişisel görüşlerini filmlerinde, dizilerinde ve kitaplarında ana konsept olarak kullanmış, yaptığı politik içerikli konuşmalarla tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. Ülkesi Amerika’nın savaş politikalarını oldukça cesur biçimde eleştirdiği Fahrenheit 9/11 filmiyle çok konuşulmuş, filmin etkisi tüm dünyada uzun soluklu olmuştur. Moore, Rage Against the Machine, System of a Down ve REM gibi müzik gruplarının bazı videokliplerini de çekmiştir.

23 Nisan 1954’te Michigan’da dünyaya geldi. Çocukluk yılları Davison kentinde geçti. Annesi, babası ve büyükbabası o dönemde kentte birçok şirketi bulunan General Motors’da otomotiv sanayii işçisi konumunda çalışmaktaydılar.

Çocukluğunda sıkı bir Katolik eğitimi alan Moore, 14 yaşında dini eğitim veren Diocesan okuluna kaydolmuştu. Daha sonra Davison High School’a devam eden Moore, drama ve müzakere derslerinde sivrilmişti. Aynı zamanda Amerikan İzcileri tarafından verilen en yüksek derecedeki izcilik nişanının sahibi de olan Moore, daha sonraları kendisiyle yapılan bir röportajda, o dönemde aldığı bu ödülün kendisini hala çok gururlandırdığını belirtecekti.

Moore, kolej eğitimini tamamladıktan sonra Michigan-Flint Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi gördü. Gazetecilik kariyerine ilk adımını, fakültesinin çıkardığı gazete The Michigan Times’ta editör olarak çalışmaya başlayarak atan Moore, film sektörüyle de yakından ilgileniyordu. O dönemde aynı zamanda General Motors’un fabrikasında da çalışıyor, geçimini sağlamaya çalışıyordu.

22 yaşında ismini daha sonraları The Michigan Voice olarak değiştireceği haftalık dergi The Flint Voice’u kurdu. 1986’da liberal politik dergi Mother Jones’un editörlüğü için kendisine yapılan teklifi kabul edip California’ya yerleşti ve The Michigan Voice’u kapattı. Mother Jones’taki editörlüğü döneminde Sandinistas’ın hakları konusunda kaleme alınan yazı yüzünden dergi tayfasıyla arasında çıkan problem, Moore’un hakkını mahkemede aramasına neden oldu ve Moore, 58,000 dolar tazminat alarak dergiden ayrıldı. Bu paranın bir kısmını yapımcısı, yönetmeni ve senaristi olduğu ilk filmi “Roger and Me” için kullandı. Film büyük ses getirdi, tüm zamanların en çok beğeni toplayan belgesellerinden biri oldu, dünya çapındaki pek çok festivalde en iyi film ödülü de dâhil olmak üzere toplam 11 ödülün sahibi oldu.

1990 yılında yapımcı Kathleen Glynn’le dünya evine girdi. Glynn’in önceki evliliğinden 1981 doğumlu Natalie isimli bir kız çocuğu vardı. Moore çiftinin başka çocuğu olmadı.

19941995 periyodu arasında NBC ve Fox kanalları için haber dergisi konseptinde hazırladığı TV dizisi “TV Nation”ın yönetmenliğini yaptı.

1996’te politika ve kolektif şiddet konularına değindiği kitabı Downsize This!’i yayınladı.

19992000 yılları arasında TV için, yine politikacıları ve büyük şirketleri eleştirdiği The Awful Truth isimli TV dizisini çekti.
Yine 1999’da Hugh M. Hefner First Amendment Award ödülünü kazandı.

2001’de görünürde Amerika’nın iç ve dış politikalarını eleştiren ama Moore’un politik mizah olarak nitelendirdiği Stupid White Men kitabını yayınlandı.

2002’de Bowling for Columbine belgeseliyle en iyi belgesel dalında Oskar ödülü alan Moore, ödül alırken yaptığı konuşmayla da uzun süre gündemde kaldı.

2003’te Bush ve ailesinin Suudi Krallığıyla, Osama Bin Laden ve ailesiyle ve enerji endüstrisiyle olan ilişkilerini irdelediği “Dude, Where’s My Country?” kitabı raflardaki yerini aldı.

Moore, 2004’te Bush yönetiminin 11 Eylül 2001 öncesi ve sonrasındaki politikalarını sert bir şekilde eleştirdiği, hükümetin Suudi Arabistan ile ilişkilerinin detaylarını anlattığı filmi Fahrenheit 9/11’ü çekti. Filmin, ilk uluslarası ödülü Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yle oldu. Fahrenheit 9/11 ayrıca Amerika’da ve dünyaca ünlü uluslararası film festivallerinde toplam 25 ödülün sahibi oldu ve 12 ödüle de aday olarak gösterildi.

Moore aynı yıl Will They Ever Trust Us Again? ve The Official Fahrenheit 9/11 Reader isimli kitaplarını da yayınladı.

Amerika’nın 2004 Başkanlık seçimlerinde demokratik partinin üyesi olmadığını ancak General Wesley Clark’ı desteklediğini açıklayan Moore, aynı yılın eylül ve ekim aylarında üniversitelerde yaptığı konuşmalardan oluşan tamamen siyasal nitelikli “Slacker Uprising Tour” isimli tur programını düzenleyip demokratlara destek verdi.

2004 seçimlerinin ardından, filmlerinde kullanmak üzere Irak’taki savaş ve Bush yönetimiyle ilgili bilgi toplamaya devam eden Moore, “Amerika 2006, Orta Dönem Seçimleri” için demokratları desteklemek amacıyla bir email kampanyası da başlattı.

Moore halen, Fahrenheit 9/11’ün devamı niteliğinde olan ve prodüksiyon aşamasında olan yeni filmi Fahrenheit 9/11½’ün hazırlıklarıyla uğraşmaktadır.

FİLMLERİ

Roger & Me (1989)

Pets or Meat: The Return to Flint (1992) (TV)

Canadian Bacon (1995)

The Big One (1997)

And Justice for All (1998)

Lucky Numbers (2000)

Bowling for Columbine (2002)

Fahrenheit 9/11 (2004) “Palme d’Or” in Cannes

Sicko (prodüksiyon aşamasında)

Fahrenheit 9/11½ (prodüksiyon aşamasında)

İlgili Makaleler

Michael Moore hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu