Erich von Daniken kimdir

Ad Soyad: Erich von Daniken Doğum Tarihi: 14 Nisan 1935 Nereli: Zofingen, İsviçre Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Erich von Daniken kimdir, Erich Anton Paul von Daniken, yazdığı kitaplarda, olası dünya dışı varlıkların insanlık tarihine etkilerini inceleyerek ün kazanmış, İsviçreli araştırmacı yazar. Yazdığı 26 kitap 20’den fazla dile tercüme edildi ve 60 milyon kopyadan fazla sattı. Kitaplarının etkileri, modern bilim kurgu filmlerinde ve çağımızda orataya çıkan bazı inanışlarda görülmektedir.

14 Nisan 1935‘te İsviçre‘nin Zofingen şehrinde dünyaya geldi. Fribourg‘taki St. Michael Üniversitesinde eğitimi aldığı sıralarda, fikirlerinin temellerini oluşturan antik kutsal yazıları inceledi. 1968 yılında,İsviçre’de otel yöneticiliğ yaptığı sırada yazdığı ilk kitabı “Erinnerungen an die Zukunft” (Tanrıların Arabaları) ile üne kavuştu. Bu kitap; ABD ve Almanya’nın ardından, satıldığı 38 ülkede bestseller oldu.

Birleşik Devletler‘de, ilk kitabından yola çıkılarak yapılan “In Search of Ancient Astronauts” adlı televizyon programıyla aniden üne kavuşan Daniken, 1993 yılında da, Alman televizyon kanalı SAT-1 için yirmibeş bölümlük bir dizi hazırladı.

1996 yılında Amerikan televizyon şirketi ABC/Kane için hazırlanan “Chariots of the Gods-The Mysterious Continue” adlı bir saatlik film tüm dünyada büyük bir ilgiyle izlendi. Almanya’nın en büyük televizyon kanalı RTL’de de yayınlanan film, yalnızca Almanya’da 7.7 milyon kişi tarafından izlendi.

İsviçre Yazarlar Birliği, Alman Yazarlar Birliği ve International PEN-Club üyesi olan Daniken’a, Bolivya Üniversitesi tarafından onursal doktora ünvanı verildi.

Erich von Daniken, 1960 yılında evlendiği eşi Elisabeth Skaja ile birlikte İsviçre’de bir dağ kasabası olan Beatenberg’te yaşamını sürdürmektedir. Fikirleri ve araştırmaları, kitaplarını yazdığı yıllarda çok büyük ilgi çekmesine rağmen, günümüz bilim adamlarının eleştrileri ile birlikte popülaritesini kaybetmeye başlamıştır.

Bibliyografi:

1968 Chariots of the Gods

1970 Gods from Outer Space

1972 The Gold of the Gods

1973 In Search of Ancient Gods

1974 Miracles of the Gods

1977 According to the Evidence

1979 Signs of the Gods

1981 Pathways to the Gods

1982 The Gods and Their Grand Design

1996 The Eyes of the Sphinx

1997 The Return of the Gods—Evidence of Extraterrestrial Visitations

2000 Odyssey of the Gods—An Alien History of Ancient Greece

İlgili Makaleler

Erich von Daniken hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu