Mia Farrow kimdir

Ad Soyad: Mia Farrow Doğum Tarihi: 09 Şubat 1945 Nereli: Los Angeles, Kalifornia, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mia Farrow kimdir, ABD’li sinema oyuncusu.

Asıl adı Maria de Lourdes Villiers-Farrow olan Mia Farrow; Amerikalı sanatçı bir ailenin 7 çocuğunun üçüncüsü olarak 9 Şubat 1945 tarihinde Los Angeles’de dünyaya geldi. Babası Avustralyalı film yönetmeni John Farrow ve İrlanda’nın ilk film yıldızı sayılan ünlü aktrist annesi Tarzan serisi filmlerindeki Jane karekterini canlandıran oyuncu Maureen O’Sullivan’dır.

Bir İngiliz okulunda okuyan genç Farrow daha sonra Kaliforniya’ya gitti ve oyuncu olmaya karar verdi. Babasının 1959 tarihli filmi ‘John Paul Jones‘da rol aldı. İlk sahne performansını 1963’de Oscar Wilde’ın başyapıtı ‘The Importance of Being Earnest’ oyununda verdi.

Şöhreti ilk olarak yakaladığı 1964 yılındaki ‘Peyton Place’ isimli Amerikan pembe-dizisinde rol aldıktan sonra birçok erkeğin ilgi odağı haline gelen genç Farrow, kendisinden 30 yıl yaşlı olan ünlü müzisyen Frank Sinatra ile 1966 yılında evlendi ve tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Bir süre sonra ilişkileri 1968 yılında bitti ancak yaşananlar sayesinde Farrow bir anda dünya film sanayisinin ilgi odağı oldu.Sonra birbirinden büyük yapımlarda önemli rollerle izleyici karşısına çıkmıştı. 1968’de ilk defa baş rol oynadığı Roman Polanski’nin Rosemary’s Baby adlı kült filminde oynadığı saplantılı ev kadını rolüyle hayatının rolünü oynayarak herkesi kendine hayran bırakmıştı. Bu filmle ;Umut vadeden yeni kadın oyuncu dalında kazandığı Altın Küre ödülünün ardından, The Purple Rose of Cario, Hannah and Her Sisters, Radyo Days, Husbands and Wives gibi Woody Allen yapımlarındaki rolleri ile ününü pekiştirmiştir.

Edebiyat uyarlaması ‘The Great Gasby’nin parlayan yıldızı oldu. ‘Zelig’, ‘Broadway Danny Rose’, ‘The Purple Rose of Cairo’, ‘Hannah and Her Sisters’, ‘Radio Days’, ‘Crimes and Misdemeanors’, ‘Husbands and Wives’ gibi Woody Allen filmlerindeki performanslarıyla sinema tarihinin benzersiz figürlerinden birisi haline geldi.

Eşinin (Woody Allen) üvey kızıyla (Soon-Yi Previn) ilişki yaşadığını öğrenince medyanın ilgiyle izlediği bir davanın başrol oyuncularından birisi oluverdi. Allen’la boşandıktan sonra ‘What Falls Away’ isimli bir kitap yazdı. ‘Miami Rhapdosy’, ‘Coming Soon’ gibi pek de ilgi çekmeyen yapımlarda rol aldı.

Mia Farrow insan hakları ile ilgili uluslararası organizasyonlarda yer almış, bir süreliğine Unicef’in iyi niyet elçilini yapmıştır. www.miafarrow.org adlı sayfasında, fotoğrafları ve yazıları ile Darfur, Çad ve diğer bazı Orta Afrika ülkeleri ile ilgili faaliyetler hakkında insanları bilgilendirmekte ve bu sorunlu bölgelere yardım konusunda rehberlik yapmaya çalışmaktadır. Bu çalışmaları nedeniyle 2008 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili insanlarından biri seçilmiştir.

Evlilikleri :

Frank Sinatra ,(1966-1968)

Andre Previn, (1970-1979) .1979 yılında Andre Previn’den ayrılan Farrow’un üç evlatlık çocuğu ve üç de kendi öz çocuğu vardı.

Woody Allen, (1980 – 1992) evlenmeden birlikte yaşadılar. Oğlu Satchel’in babası, 1992′de Woody Allen , Mia Farrow’un üvey kızı Soon-Yi Previn ile birlikte olunca ayrıldılar. bu ilişkiden de bir öz evlat ve iki evlatlık çocuk sahibi daha olmuştu. İlk olarak taciz vakası olarak basında geniş yer bulan Woody Allen – Soon-Yi Previn ilişkisi 1997’de evlilikle sonuçlanmıştı.

Altın Küre Ödülleri:

Umut Vadeden Yeni Kadın Oyuncu ( Rosemary’nin Bebeği 1965 filmindeki rolü ile)

İlgili Makaleler

Mia Farrow hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu