Mehmet Şimşek kimdir

Ad Soyad: Mehmet Şimşek Doğum Tarihi: 01 Ocak 1967 Nereli: Gercüş, Batman Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Mehmet Şimşek kimdir, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Milletvekili ve maliye bakanıdır.

Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman Gercüş ilçesinin Arıca köyünde 9 çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye’dir. Annesi 5 yaşındayken öldü. İlkokulun büyük bölümünü köyünde okudu, Nazmi abisi öğretmendi onun öğretmen olduğu köyde okudu ilkokulun gerisini. Abisinin Batman’a tayini çıkınca orada devam etti okumaya. Ortaokul ve Liseyi de Gercüş’te bitirdi. Liseyi bitirdikten sonra okumak için Ankara’ya gitti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında Etibank Bursu ile İngiltere’ye lisan öğrenmek ve master yapmak üzere gitti. Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı. İngiltere’de okurken babası vefat etti. Sonra Ankara’da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı. 1993 yılında mecburi hizmet için geldiği Türkiye’de verilen görevde çalışırken, Hürriyet Gazetesi’ndeki iş ilanlarına baktı, ABD Büyükelçiliğicaat etti, işe alındı. Etibank’a olan burs borcunu da 5 yılda taksitlerle ödedi. ABD büyükelçiliğinde Türkiye ekonomisi üzerine bir takım analizler yapılan bir bölümde 4 yıl çalıştı. 1997’de Amerika’da oturma izni çıktı, New York’a gitti. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Birimi’nde görev yaptı. 1998 başında New York’tan İstanbul’a dönen Mehmet Şimşek Deutsche – Bender Menkul Değerler’de çalışmaya başlar ve 2 yıl kadar bu işte kalır. Bu arada 1998’de İstanbul’da tanıştığı, finansçı Amerikalı Annalise Granwald ile 20 Ocak 1999’da Türkiye’de evlendi.

Daha sonra 2000 yılı yazında başlayarak uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. 2005 yılı sonunda aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevine getirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’deki görevinden Mayıs 2007’de ayrıldı.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nde Ak Parti Gaziantep miletvekili seçildi, Haziran 2011 Seçimleri’nde de Ak Parti Batman miletvekili olarak meclise girdi. 60. hükümette 2007 yılından Nisan 2009’a kadar “Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı” görevini yürüttü, 1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Batman 1. sıra milletvekili olarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde yeniden Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Bakan Şimşek halen bu görevi yürütmektedir.

Mehmet Şimşek Maliye Bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Ayrıca, 2007-2009 yılları arasında IMF ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve ltür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Mehmet Şimşek, 1998’de İstanbul’da tanıştığı, 20 Ocak 1999’da Türkiye’de evlendiği, 10 yıllık eşi ABD uyruklu Annalise Granwald Şimşek’ten 23 temmuz 2009 tarihinde boşandı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Mehmet Şimşek, 9 ocak 2010 tarihinden beri Gaziantepli peyzaj mimarı Esra Kara ile evlidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra İngiltere vatandaşlığı da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Mehmet Şimşek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu