Mehmet Perinçek kimdir

Ad Soyad: Mehmet Perinçek Doğum Tarihi: 19 Eylül 1978 Nereli: Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Mehmet Perinçek kimdir, Mehmet Perinçek, 19 Eylül 1978 tarihinde İstanbul‘da doğmuşturinçek’dir. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek‘in oğludur. Annesinin adı Şule Perinçek’dir. Zeynep Perinçek (d.1970), Kiraz Perinçek (d.1976), Sadık Can Perinçek (d.1994) adlarında kardeşleri vardır.

Mehmet Perinçek, Faik Reşit Unat İlkokulu’nu ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Burs alarak Rusya Federasyonu’nda Nijni Novgorod’da 35 Nolu lisede okudu. Sonra da 1997 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2002 yılında mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak memuriyete başladı ve 2007 yılında yüksek lisansını bitirdi. 2007 – 2014 tarihleri arasında, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi bölümünde doktorasını tamamladı.

2005-2006 öğretim yılında Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü (Üniversitesi)’nde (MGİMO(U)) misafir araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2007-2008 yıllarında TC Dışişleri Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde Rusya Federasyonu devlet arşivlerinde araştırmalar yaptı. Rus-Sovyet devlet arşivlerinde “Türk-Sovyet İlişkileri” ve “Ermeni Meselesi” üzerine araştırmalar yaptı. Bu konular üzerine birçok makale yazdı. Ayrıca güncel Türk dış politikası üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Rusça, Almanca, İngilizce ve Osmanlıca (Eski Türkçe) bilen Mehmet Perinçek, bu konular üzerine sempozyumlarda ve uluslararası konferanslarda tebliğler sundu, Türkiye’de ve yurtdışında konferanslar verdi. TRT‘de ve özel televizyonlarda birçok programa katıldı. Rusça’dan Türkçe’ye çevirdiği kitap ve şiir yayımları da bulunuyor.

Mehmet Perinçek, Türkiye’de hiçbir siyasi faaliyeti yokken ve bir partiye üye değilken, 19 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 22 Ağustos 2011 tarihinde Ergenekon davası kapsamında “terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderildi hakkında verilen 6 yıl hapis cezasının ardından 2 yıl sonra ve 5 Ağustos 2013 tarihinde tahliye oldu.

Cezaevinde ‘İstiklal Savaşı yıllarında Türkiyei yazdı.

Ergenekon davasında 2 yıl boyunca tutuklu olarak yargılanan ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Perinçek, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdüğü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle 2013 yılının Ekim ayında çıkartıldı.

Perinçek kararı şöyle değerlendirdi:

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki arağü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle uzaklaştırılan Mehmet Perinçek, akademik kariyerine devam etmek için verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Kitapları :
2015 – Ermeni Milliyetçiliğinin Serüveni
2014 – Atatürk’ün Sovyetlerle Görüşmeleri/Sovyet Arşiv Belgeleri’yle
2014 – Sovyet Devlet Kaynaklarında Kürt İsyanları
2013 – Stambulskie Novosti’de Jön Türk Devrimi (Arda Odabaşı, Mehmet Perinçek)
2013 – Rus Devlet Arşivlerinden 150 Belgede Ermeni Meselesi
2011 – B.A. Boryan’ın Gözüyle Türk-Ermeni Çatışması
2011 – Türk-Rus Diplomasisinden Gizli Sayfalar
2009 – 11 Aralık 1915 Tarihli Resmi Ermeni Raporu
2007 – Rus Devlet Arşivlerinden 100 Belgede Ermeni Meselesi
2006 – Bir Millet Uyanıyor:13-Avrasyacılık – Tirkiye’deki Teori ve Pratiği
—— – Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırımı Yalanı Seti (8 Kitap Takım)

İlgili Makaleler

Mehmet Perinçek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu